Uzbekistán - cestování

 

Vstup do země    Peníze    Doprava  Ubytování    Vstupy    Velvyslanectví ČR

Taškent     Čimganské hory - lyžování   Samarkand     Buchara     Urgenč a Chiva   Karakalpakstán    Termez

Fergánská kotlina  - Andižan  Kokand  Marg'ilon/Fergana  Šahimardan

Ceny a informace zde uvedené jsou průběžně od roku 2023 aktualizovány (podle zkušeností v rámci našeho dlouhodobého pobytu).

 

Peníze

Uzbeckou měnou je sum (uzbecky so'm, dále jen UZS). Bankovky jsou vydávány v hodnotách 200000, 100000, 50000, 10000, 5000 a 1000 sumů a mince v hodnotě 500, 200, 100, 50 UZS.

Dolary jsou nadále poněkud známější (a obvykle v lepším kursu než eura). Pokud měníte eura, vyplatí se podívat se na web bank.uz, kde jsou zveřejňovány kurzy jednotlivých bank, v eurech jsou někdy poměrně velké rozdíly. Obecně platí, že nejlepší výměna je ve velkých městech a, paradoxně, na letišti. Od září 2017 přešel Uzbekistán na plovoucí kurz sumu, který se téměř okamžitě srovnal s kurzem černého trhu. Aktuálně v září 2024 je kurz cca 12600 UZS za 1 USD (aktuální kurz např. Dollaruz). Při převodu na české koruny si obvykle odmyslím tisíce UZS, vynásobím dvěma a uberu cca 10%.

Černý trh známý z minulosti tak byl prakticky vynulován. Měnit mimo oficiální směnárny je protizákonné, přestože do roku 2017 to byla pro místní lidi jediná možnost, jak se dostat k dolarům či jiné cizí měně. Peníze je dnes možné směnit ve směnárnách či v bankách po celé zemi. Směnáren však zdaleka není tolik jako například v Kyrgyzstánu nebo Kazachstánu, většinou se mění v bance, přičemž zdaleka ne v každé (je nutné s tímto faktorem počítat). Paradoxně jeden z nejlepších kurzů (především, pokud měníte eura) je na letišti, hned za pasovou kontrolou, či na pobočkách National Bank of Uzbekistan. V dalších bankách bývá zejména kurz eura méně výhodný, jakkoliv dolary je možné měnit téměř kdekoliv za podobný kurz.

Výběr peněz z bankomatů rovněž prochází výrazným zlepšením. Řada bankomatů umožňuje vydání dolarů i sumů, nicméně ne všechny bankomaty akceptují zahraniční karty. Pečlivě se proto dívejte, zda je na bankomatu symbol Visa/Mastercard, neboť v Uzbekistánu existují dva místní platební systémy (Humo a Uzcard) a některé bankomaty jsou určeny pouze pro tyto karty. Bankomaty velkých mezinárodních bank (Kapital bank) nebo velké uzbecké banky však mezinárodníplatební karty přijímají. Placení mezinárodními kartami je minimálně ve větších městech rozšířené, pouze do odlehlejších neturistických oblastí je vhodné mít zásobu sumů v hotovosti na placení hotelů, dopravy atd. Ne všechny hotely (zejména ty menší) jsou také vybaveny terminály na mezinárodní karty.

Pokud byste chtěli uzbeckou kartu UzCard/Humo pro případné další návštěvy (pro prvotní krátkodobý pobyt není v zásadě potřeba), potom Vám to zabere celý běžný pobyt v Uzbekistánu. O kartu si můžete požádat až po 15 dnech pobytu, potřebujete místní identifikační číslo, registraci na celých 15 dnů (a více) a pas. Vydání karty je potom otázkou několika pracovních dní.

Pozor! Ne všechny automaty jsou skutečnými bankomaty. Ve městech i na vesnicích existuje celá řada platebních terminálů (Paynet apod.), ze kterých můžete platit místní služby (pro turistu mohou být vhodné například pro naplnění kreditu do telefonu, případně, pokud Vás někdo požádá o platbu na kartu (komise obvykle 1%).

Nadále platí, že uzbecké peníze si lze vyměnit na bazarech v Kazachstánu, Tádžikistánu či v kyrgyzském Oši, kde má sumy za relativně výhodný kurz prakticky každá „obměnka“.

Doprava

Vlaky:

Aktuální jízdní řád pro zimní období 2024 v přehledné podobě.

 

Vlaky jezdí poměrně spolehlivě mezi hlavními městy, i když v pandemii došlo k výrazné redukci spojů. Pro turisty jsou výhodná spojení Taškentu s Bucharou, Samarkandem i Chivou, existuje spojení s Almaty a Dušanbe (pokud není uvedeno jinak jsou ceny z listopadu 2023, aktualizováno částečně v dubnu 2024):

Taškent-Almaty (3x týdně v každém směru) - 418 000 UZS sedačka, 737 000 UZS lůžko/kupé, odjezd cca ve 4:00 ráno z Taškentu, doba jízdy cca 17-19 hodin. Vlak je spíše prodloužením denního spoje na lince ALmaty - Čimkent a (pokud nechcete trávit celý den ve vlaku) je proto spíše málo použitelný. Mnohem efektivnější (a rychlejší) je dojet taxíkem z Taškentu na hranice, z hranic autem do Čimkentu a nočním vlakem do Almaty (totéž zpět).

Taškent - Dušanbe (1x týdně, v pondělí z Dušanbe, v úterý z Taškentu), 257 000 UZS plackarta/490 000 UZS kupejnyj.

Taškent-Buchara - Afrosijob 403 000 UZS, 166 000/225 00 UZS noční spojení plackarta/kupejnyj, případně 146 000 UZS denní spojení

Taškent-Samarkand - 244 000 UZS Afrosijob, ostatní denní vlaky 111 000 UZS

Taškent-Chiva - 227 000/320 000 UZS plackarta/kupejnyj.

Taškent-Kokand - 105 000 UZS (denní vlak), 128 000/166 000 UZS (plackarta/kupejny v nočním vlaku Chiva/Buchara-Andižan).

Taškent - Termez/Sarosijo - 200 000/280 000 UZS (plackarta/kupejnyj). Alternativa při cestě do Tádžikistánu (vlak do Sarosijo končí na hranicích). Noční vlak jede mimo území Turkmenistánu.

Taškent - Karši - Afrosijob 338 000 UZS

Základní ceny z Taškentu na stránkách Uzbeckých  železnic.

Nákup jízdenek je teoreticky u většiny spojů možný online přes web uzbeckých železnic nebo v aplikaci. K vlaku tak lze přijít pouze s PDF dokumentem (čárový kód) nebo QR kodem v aplikaci. Pokud není (spíše vyjímečně) možné koupit elektronickou jízdenku, lze tak učinit rovněž online, ale dokument je třeba vytisknout a přinést na pokladnu na nádraží, kde Vám online jízdenku vymění za běžnou. Podobně, pokud kupujete jízdenku například na kazašské železnice, musíte si na pokladně v Kazachstánu potvrdit své vytištěné (!!) jízdenky za skutečné.

Doporučuji nákup jízdenek co nejdříve dopředu, zvláště v sezóně (předprodej běží cca 45 dní dopředu). Především jakékoliv jízdenky na Afrosiyob a noční vlak Taškent-Buchara bývají velmi rychle vyprodány. Stávalo se nám, že již krátce po zahájení prodeje některé jízdenky prostě nebyly, neboť je vykoupily cestovní kanceláře pro své klienty. Na méně "turistifikovaných" spojích lze koupit jízdenky i několik dní dopředu, dokonce i tentýž den. V den odjezdu se někdy objevují vrácené jízdenky, které si již nikdo není schopen vzít, ale je to velmi selektivní a nelze na to spoléhat (kromě toho se jedná obvykle o ojedinělé jízdenky ve vlaku, rozhodně nikoliv vedle sebe).

Praxe online nákupů se značně liší a systém zdánlivě nemá logiku, neboť do online prodeje jde pouze určitý kontingent jízdenek. Pokud kupujete jízdenky dostatečně dopředu a Váš spoj je vyprodaný, zkuste to druhý nebo třetí den, místa se náhle mohou objevit. Pokud se podaří najít volné místo, je platba na webu obvykle bez problémů, a to i v sumech a s použitím mezinárodní platební karty.

Pro nákup můžete použít také aplikace uzbeckých železnic, která je poměrně užitečná pro jízdní řády a pro nakoupené online jízdenky. Teoreticky lze takto nakupovat i jízdenky, nicméně ne vždy lze zaplatit zahraniční kartou (zkušenosti jsou i pozitivní i negativní, byť se v poslední době vše zlepšuje). Při nákupu přes web je tento problém méně častý (jízdenky zakoupené na webu se promítnou do aplikace, pokud máte stejnou registraci).

Tradiční cestou je nákup jízdenek na nádraží, ideálně několik dní dopředu, avšak kontingent prodeje se často neliší od webové nabídky (pokud je vlak vyprodán na webu, stejná situace bude i na pokladně).

PŘÍSTUP NA NÁDRAŽÍ!! Bez jízdenky se dostanete na nádraží, někdy i na perón, na některých místech (Samarkand, Andižan) musíte ukázat/zaregistrovat jízdenku. Fotografování vlaků již není zcela zakázáno, ale někdy může vyvolat zvýšený zájem, pokud je Vaše "šotoušení" za hranou běžných fotek.

 

Letadlo: 

Letecká doprava je stále relativně lacinou alternativou dlouhých přesunů vlakem nebo autobusem, případně chronicky nedostatečnou kapacitou rychlovlaků mezi Taškentem, Samarkandem a Bucharou. Mezi turisty je především populární spojení Taškent – Urgenč či Taškent - Buchara, případně Taškent - Fergánské údolí (Kokand, Fergana, Namangan). Sporadické jsou dosud lety do Samarkandu. Vláda slibovala "velký třesk", pokud jde o rozvoj vnitrostátních letů, avšak skutečnost zatím velmi zaostává za očekáváním. Vedle národního dopravce Uzbekistan Airways reálně funguje pouze Silk-Avia (dceřinná společnost Uzbekistan Airways, občas bývají problémy s platbou s mezinárodní platební kartou, nicméně situace se zlepšuje). Další společnosti prozatím přerušily svou činnost uvnitř Uzbekistánu (Humo Air) nebo jí dosud vůbec nerozvinuly (Qanot Sharq, Panorama, Air Samarkand).

 

Uzbekistan Airways 

(O’zbekiston Hava Yollari) 

Národní dopravce Uzbekistánu létá několikrát denně nebo několikrát týdně do všech větších měst v zemi (Andižan, Buchara, Fergana/Margilan, Namangan, Navoi, Nukus, Samarkand, Termez, Urgenč, Zarafšán). Příklady orientačních cen z Taškentu (listopad 2023, typická cena ekonomická třída se zavazadlem): Urgenč 45 USD, Termez 38 USD, Nukus 40 USD, Buchara 22 USD, Fergana 13 USD, Samarkand 21 USD. Zajímavá je linka Taškent - Kokand nalétávaná českým letadlem L-410. Vnitrostátní linky létá obvykle dceřiná společnost Uzbekistan Express s nižším standardem služeb (bez občerstvení a možným omezením zavazadel).

V turistické sezóně může být problém v některých dnech letenky sehnat (opět vykoupeno turistickými skupinami), nicméně šance je mnohem větší než v případě vlaků. V Taškentu je centrální pokladna Uzbekistan Airways na třídě Šota Rustaveli, naproti hotelu Grand Mir, nicméně kanceláře pro prodej letenek jsou rozesety po celém městě. Letenky lze však bez větších problémů koupit online na webu Uzbekistán Airways, ale i pomocí světových vyhledavačů, včetně např. Skyscanner, či pomocí mobilní aplikace Uzbeckých aerolinií.

Kromě Uzbekistan Havo Yollari se postupně na vnitrostátním uzbeckém trhu objevují i další letecké společnosti. Jedná se obvykle o dopravce s nízkonákladovým konceptem, jejichž nevýhodou jsou především nízké limity na zavazadla (tarif se zavazadlem 20 kg je obvykle dvakrát a více dražší než tarif jenom s příručním zavazadlem do 5 kg).

 

Silk Avia 

(https://www.silk-avia.com/

Nízkonákladová společnost provozující vrtulové ATR-72 na linkách z Taškentu do Urgenče (denně, 40-80 USD), Termezu (denně, 30-60 USD), Buchary (1-2x denně, 20-40 USD), Samarkandu (2x týdně, 15-30 USD), Karši, Fergány, Namanganu (1-2x týdně). Atraktivní je let malým českým letadlem L-410 do Kokandu (denní spojení, cca 22 USD).

Někdy je však problém zaplatit jinak než uzbeckou kartou. 

 

Qanot Sharq

Prozatím pouze sporadické lety (1x týdně) do Buchary, Samarkandu, Fergány a Namanganu (mezinárodní lety, mj. do Istanbulu či Ruska, Thajska a Vietnamu a v letní sezóně také 1x týdně do Prahy)

Do budoucna by se měly otevřít i další aerolinie - například Panorama Airways či Samarkand Air.

 

Humo Air - PO KRÁTKÉM FUNGOVÁNÍ SPOLEČNOST PŘERUŠILA SVÉ LETY UVNITŘ UZBEKISTÁNU!!!

Klasický nízkonákladový dopravce; 1x denně lety do Samarkandu, Karši, Nukusu a Urgenče (rozšíření sítě se plánovalo na rok 2024). Ceny letenek od 159000 USD (pouze s 5 kg příručním zavazadlem) přes 359000 UZS (odbavené zavazadlo 23 kg + 10 kg). Doplňkové služby za odbavené zavazadlo (do 5 kg 125000 UZS, do 10 kg 250 000 UZS atd.) či za místo (25-125 tis. UZS).

Humo Air rovněž provozuje malé letadlo AN-2 ("kukuruznik") na lince Fergana - Sokh (uzbecká enkláva obklopená Kyrgyzstánem). Letenky se kupují na místě na letišti ve Fergáně.

 

POZOR!!! Uzbecké aerolinie neodbavují zavazadla z vnitrostátních letů na mezinárodní. Pokud tedy letíte vnitrostátní linkou, je třeba zavazadlo znovu odbavovat mezinárodním letem. Vnitrostátní linky do/z Taškentu létají obvykle z Terminálu 3, který je mnohem dále než mezinárodní terminál (taxi do centra stojí přes Yandex cca o 20 tis. UZS). Mezi terminály jezdí např. autobus 11, ale taxík se bude pohybovat okolo 10-15 000 UZS).

 

 

Autobusy: 

Autobusové spojení existuje mezi všemi významnými městy. Denně existuje spojení Taškentu a všech velkých měst. Řada z nich jezdí i podle přibližných jízdních řádů (často není třeba věřit taxikářům, kteří budou tvrdit, že autobus nejede nebo čeká, až se naplní). Obvykle platí, že cena autobusu je cca 1,5-2x levnější než použití auta, avšak na kratších trasách (okolo 5 hodin) může být i dvakrát delší a zvláště v letních vedrech je cestování dosti úmorné. Většina autobusů odjíždí z autobusového nádraží u stanice Almazar/Olmazor (býv. Sobir Rahimov, vystupte dozadu a dejte se ze stanice doleva a na malém náměstí doprava).

Příklady cen jízdenek (listopad 2023):

Taškent - Samarkand (několik spojů denně) - 58 000 UZS

Taškent - Denau (18:30) - 120 000 UZS

Taškent - Termez (18:00, 19:00) - 114 000 UZS

Taškent - Džizzak (cca 10x denně) - 27 000 UZS

Taškent - Buchara (odjezd cca každé 2 hodiny) - 105 000 UZS

Taškent - Chodžent (16:00) - 110 000 UZS

Taškent - Karši (12:30) - 75 000 UZS

Taškent - Urgenč (15:00) - 150 000 UZS

Taškent - Chiva (18:30) - 150 000 UZS

Rezervace jízdenek na část autobusů lze najít na https://avtoticket.uz/. Přehled o meziměstských linkách podá také https://tashtrans.uz.

 

Auta: Mezi významnými městy jezdí auta. Většinou se jedná o výrobu místní licence Daewoo/GM. Nejpohodlnější a nejrychlejší jsou typy Nexia/Ravon, méně pohodlné malinké Tico nebo minibus (v pravém smyslu) Damas. Cena je obvykle pevná (i když lze třeba smlouvat, někteří řidiči se snaží na neznalých cizincích vydělat). Cena může kolísat podle sezóny, vytíženosti, aktuální ceny benzínu, původu řidiče (řidiči vracející se „domů“ jsou spíše ochotni být levnější). Příklady cen:

Taškent Metro Almazar:

Samarkand 100-150 tis. UZS (říjen 2023, záleží na denní době, na poptávce, dostupnosti a ceně benzínu/metanu)

Dále odtud odjíždějí auta směr Džizzak či Navoi

Taškent-Ojbek (hranice s Tádžikistánem) 40-50 tis. UZS (2021)

 

Taškent (bazar Kujluk):

Kokand/Andižan 150-200 000 UZS (2023)

 

Další cesty (příklady):

Urgenč - Buchara cca 120 000 UZS USD (2023)

Urgenč - Nukus 100000 UZS (2023)

 

Ve městech se obvykle lze vejít do 20 000 UZS, pokud jedete v Taškentu z jednoho konce města na druhý, potom nejvýše 30-40 000 UZS

Osvědčila se aplikace, především Yandex Go Taxi (ve velkých městech - Taškent, Samarkand, Kokand, Fergana, Margilon, Urgenč).

 

Minibus: „Maršrutky“ jsou především ve městech jako alternativa městské dopravy. Mezi městy fungují pouze na některých kratších trasách (Taškent-Samarkand, Taškent-Bekabad, Taškent-Chodžikent – východisko pro Čimgan). Maršrutky jsou také nejefektivnější alternativou mezi Bucharou a Kaganem (vlakové nádraží).

Zajímavé maršrutky z Taškentu:

Metro Buyuk Ipak Yuli (u KFC): Čirčik, Ghazalkent (pokračování směr Čimgan)

Metro Bekat 1 (Čilanzarská linie): Zangiota (poutní místo, č. 464, bus 84)

Kujluk (metro): Čirčik, Almalyk (východisko do hor), Ahangaran

 

Půjčení auta

V Taškentu a částečně v Samarkandu existují půjčovny aut, ať již mezinárodní nebo lokání. Ceny denního půjčovného se pohybují od 250-350 tis. sumů za malé auto (Chevrolet Spark místní produkce). Velmi často je však v této ceně omezení kilometrů (obvykle na 200-300 km za den, což nestačí ani na cestu do Samarkandu). Doplňující kilometry se platí (obvykle cca 2000-3000 UZS/km). Obvykle se pletí vratná záloha ve výši 2-4 mil. UZS (podle auta).

Od roku 2024 operuje na uzbeckém trhu SIXT s půjčovnami v Taškentu, Samarkandu, Kokandu, Buchaře a Urgenči (lze takto dojet třeba po Karakalpakstánu až k Aralskému moři do Mojnaqu).

 

Vybrané půjčovny v Taškentu: Avtoprokat.uz   Rent Car UZ   InRent.uz (vyšší kilometráž za den, 300 km)   City Rent Cars   My Rent UZ

Avtouzbegim - vyšší cena (3000 UZS) za doplňkový kilometr (>200 km)

Vybrané půjčovny v Samarkandu:  SamCarRent    GT Rent a Car

 

Ubytování

V Uzbekistánu se turisté mohou ubytovat v hotelích, které k tomu mají oprávnění. Teoreticky se tedy nelze ubytovat v místních hotelích, které neposkytují cizincům registraci, nicméně od této praxe se již upouští. V některých městech jsou stále jiné ceny pro cizince než pro místní. Dostatek ubytovacích kapacit je v hlavních turistických centrech (Taškent, Samarkand, Buchara, Chíva), kde jsou dvojí ceny již minulostí. Ceny za dvoulůžkový pokoj se standardně pohybují od 40-50 USD. Na některých místech (zejména v Buchaře) se také objevují naháněči nejrůznějšího druhu (v tomto případě můžete zaplatit i provizi). Přehled oficiálních hotelů a jejich ceny v hlavních turistických centrech viz například stránku https://www.parus87.com.

Výhodné je rovněž ubytování v soukromí (typ B&B, Guest-House). Místní lidé si velmi rádi vydělají, nehledě k tomu, že při menším počtu se Vám často dostane pozvání domů, zvláště pokud jde o méně navštěvované oblasti. Ceny nejlevnějšího ubytování se pohybují v rozmezí 20-40 USD za 2-lůžkový pokoj, záleží samozřejmě na lokalitě (poněkud vyšší ceny jsou spíše v Samarkandu nebo Buchaře, v Chívě záleží mj. na tom, zda jste ve vnitřním městě či mimo něj).

Od měnové reformy v roce 2017 je povinnost turistů platit za služby v uzbeckých sumech, přestože ceny mohou být udávány i nadále v dolarech (některé hostely či hotely mohou umožnit i platbu v USD).

Značná část podobných zařízení dnes umožňuje rezervaci na Booking.com či AirBNB. Ubytování si lze sehnat rovněž po internetu, zejména na delší období, ale i na několik dní; zkuste si vyhledat v ruštině pomocí Googlu („квартиры посуточно Ташкент/Самарканд/Бухара atd.“).

Při skupině více lidí či při delším pobytu na jednom místě (4-5 dní) lze cenu i snížit. Oficiální hotely mají obvykle pevně stanovené ceny.

 

Jak si sehnat ubytování  v soukromí bez předchozí rezervace nebo v neznámém městě? Nejlepší je v daném místě zeptat se na nějakém shromáždění taxíků (autobusové, vlakové nádraží) či okolo památek. Taxikáři většinou znají o někom, kdo poskytuje ubytování a svezení taxíkem není zase tak strašně drahé. Jenom si dejte pozor, aby Vás neodvezli někde za město či aby po majiteli (tj. potažmo po vás) nechtěli úplatu. V menších městech se lze zeptat v obchodech v okolí autobusových nádraží nebo na bazaru, případně v centrálních čajovnách nebo vůbec někde, kde se shromažďuje více lidí.

Nezapomeňte však, že s turistickým vízem oficiálně NESMÍTE být ubytováni jinde než v hotelu a na každou noc mimo hotel či noční vlak vám bude chybět registrace, pokud se s vlastníkem bytu nedomluvíte, že Vás registruje (což je v zásadě možné a v případě například AirBNB ubytování je to vcelku standardní záležitost).

 

Vstupy

Vstupné do většiny turistických objektů je opět přísně rozdělené na dražší pro cizince (cca 8-10x) a levnější pro místní. Praxe hrát Rusy z Taškentu však byla v posledních letech omezena a obvykle je vyžadován doklad totožnosti. Obvyklé vstupné do významnějších památek se pohybuje okolo 50-60 000 UZS (cizinecká cena), v méně frekventovaných místech 30-50 000 UZS (2023). V Chívě je možné zakoupit pouze 1-denní kartu do všech památek za cizineckou cenu 120 000 UZS (2023).

Praxe úplácení (tj. domluvit na „levnějším vstupném“ s místním pokladníkem) je stále méně využitelná (určitě nikoliv v turistických místech v Taškentu, Samarkandu, Buchaře či Chivě).

Na některých místech se k vám budou hlásit samozvaní průvodci, kteří si řeknou o peníze až po „exkurzi“. Jejich služby jsou většinou velmi mizerné a pokud si je vůbec budete chtít brát, rozhodně se domluvte předem. Jinak je ignorujte.

  

Mobilní internet a volání

Mobilní internet poskytují za nevelký peníz všichni tři hlavní mobilní operátoři Uzbekistánu. SIM karty je možné zakoupit v pobočkách, po cizincích však mohou kromě pasu chtít i registraci z hotelu (požaduje se stále méně). SIMkartu Vám mohou prodat i na letišti (zde ovšem občas mají tendenci nabízet "dražší" tarif než v případě města (zjistěte si ceny dopředu na webu operátorů). Karty bez druhé podmínky prodává i řada prodejců ve všech městech, včetně bazaru. Měsíční tarif ne nelimitované volání a SMS a 8-12 GB internetu lze obvykle sehnat za 35-45 000 UZS. Beeline má obvykle nejlepší pokrytí ve městech a stabilní internet. Mobi je největší konkurencí Beelinu. Kromě řady tarifů má speciální tarif pro cizince. UCell je největším operátorem, pokud jde o počet uživatelů a má pokrytí po celé zemi, i když zdaleka ne kvalitní. Vysokorychlostní 4G internet je zatím pouze ve větších městech, nicméně se stále rozšiřuje. Počítejte však, že při přejezdech mezi městy nemusí být signál vůbec (zejména v pouštních či stepních oblastech). Je třeba s tím počítat v případě pozemní přepravy, kde při cestě pouští můžete být celé hodiny bez spojení.

REGISTRACE MOBILNÍHO TELEFONU!!! Pokud hodláte strávit v Uzbekistánu více jak měsíc, potom je potřeba zaregistrovat Váš přístroj (IMEI registrace), což lze udělat například na poštách, v centrech mobilních operátorů nebo v obchodech s mobilními telefony. V Taškentu je centrální úřad UZIMEI v nenápadné budově (Yandex maps, Mapy.cz) mezi paneláky, nedaleko metra Ghafur Ghulom. Cizinec si může zaregistrovat pouze jeden přístroj na osobu.

 

Památky architektury

Taškent

Doprava:

Vlakové nádraží. V Taškentu jsou dvě vlaková nádraží a je třeba pečlivě sledovat, z jakého nádraží konkrétní vlak odjíždí. Severní nádraží leží na stanici metra "Toškent", zatímco na jižní nádraží je třeba se dostat autobusem (např. bus 38, 80 z centra, bus 57 od Alajského bazaru či metra Kosmonavtlar, číslo 62 od severního nádraží a metra Buyuk Ipak Yuli, bus 126 od bazaru Čorsu nebo 8, 84 či 134 od metra Čilonzor), maršrutkou (18I od severního nádraží či letiště nebo 26M od bazaru Čorsu) nebo taxíkem. Aktuální jízdní řád lze najít na stránce Uzbeckých železnic, v přehledné podobě pro zimní sezónu 2022 zde (formát .xls).

Příměstské vlaky vyjíždějí z Jižního nádraží směrem na jihozápad do Chavastu (3-4x denně), Angrenu (1x denně) a Bekabádu (1x denně) či na severovýchod přes stanici Salor ("M" Puškin) do Čirčiku, Gulistánu a Chodžikentu (4x denně). Z posledního se lze dostat k vodní nádrži Čarvak a odtud do horských středisek Čimgan, Bryč Mulla aj. Jízdenky se kupují na nádraží (nelze online) nebo u průvodčího ve vlaku (mimo hlavní stanice). Jízdní řád je aktualizovín v ruštině na webu Tashtrans.uz

Letiště je asi 5 km od centra města. Nejlepší a relativně laciná je doprava taxíkem. Letiště – centrum města (okolí náměstí Amira Timura) by nemělo stát více jak 20 000 UZS (2023, je však třeba přejít parkoviště a dostat se k „normálním“ taxikářům). Pokud použijete služeb Yandex Taxi (mobilní aplikace), potom se lze dostat i na 15000 UZS.

POZOR!! Pokud přilétáte na vnitrostátní terminál, je tento od mezinárodního vzdálený cca 4 km. Cena taxi z vnitrostátního terminálu je obvykle cca 1,5-2x dražší a pokud budete objednávat taxi přes aplikace (Yandex), potom si pečlivě pohlídejte nástupní bod, aplikace Vás někdy umístí na mezinárodní terminál.

Autobusové nádraží je na konečné stanici metra Olmazor (býv. Sobir Rohimov). Zde se také shromažďují auta do Samarkandu, Buchary, Navoi, Kattakurganu a dalších měst na západ a jihozápad od Taškentu. Další (často neoficiální) autobusy odjíždějí od Hippodromu, cca 1 km od autobusového nádraží. Oficiální jízdní řád v ruštině a uzbečtině na stránkách Ministerstva dopravy.

Auta do Fergánské kotliny či na Ojbek (hranice s Tádžikistánem) se shromažďují okolo stanoviště Kujluk na jihu Taškentu (pokud jedete z centra, potom vystoupíte za velkým mostem na jihu města a stanoviště je po levé straně. Cena s automobilem Nexia – Fergana/Margilan/Andižan cca 12-15 EUR (Andižan 25 000 UZS, 2011), nejčastěji jezdí auta do Kokandu. Doprava taxi (z centra max. 15000 UZS) nebo autobus 81 z vlakového nádraží, autobus č. 30 od stanice metra „Mustaqillik Mojdoni".

Metro a autobusy stojí 1700 UZS (2023), pokud platíte kartou (2000 UZS v hotovosti). V metru si lze zakoupit jednorázový žeton, nicméně lze platit i platební kartou (české karty jsou obvykle bez problémů akceptované, pokud by Vás náhodou nepustil jeden terminál, lze použít jiný).

Metro má v současnosti 4 linky (vč. budoucí okružní linky, která však funguje pouze zčásti) a cca 50 zastávek. Jeho výhodou je rychlost a přehlednost pokud bydlíte nedaleko (což doporučuji). Nové stanice jsou jmenovány podle čísel (např. Bekat [zastávka] 1).

Autobusy nejsou příliš přehledné, pokud se nevyznáte dobře v Taškentu a v místech, kterými příslušná linka projíždí. Přehled linek (i s mapkami) je na webu Tashtrans, nicméně pro pohyb ve městě a zjištění, jak se kam dostat je nejlepší stáhnout si aplikaci Yandex Maps, která obsahuje jízdní řády, přehled linek z určitého místa, navigátor jak se kam dostat. Lze si stáhnout i offline mapu Uzbekistánu.

Taxi po městě (taxi je každé auto, které si stopnete) je na krátké trasy okolo 8-10000 UZS, střední trasy (například z centra na velvyslanectví ČR) cca 30000 UZS, delší cesty přes celé město nebo do neobvyklých částí Taškentu 50-70 000 UZS. Z letiště do centra do 15-20000 UZS (je třeba obejít letištní taxikáře, kteří nabízejí třikrát vyšší ceny), vyjděte z letiště přes parkoviště a na ulici buď stojí taxíky, nebo si někoho stopněte.

Lze si zavolat i taxi přes agenturu – například agentura Ekipaž (www.taxi.uz), tel. 082, 120-00-82 (na webu je i mobilní aplikace).

Případně si stáhnout mobilní aplikaci některých operátorů, především MyTaxi (https://www.mytaxi.uz), či Yandex Taxi.

 

Ubytování:

V Taškentu existuje poměrně hodně relativně drahých hotelů – ceny začínají na 40 USD/dvoulůžkový pokoj. Na jejich přehled včetně cen se můžete podívat na stránky cestovní kanceláře Parus (https://www.parus87.com). Vedle několika spíše drahých hotelů se nabízí především ubytování v soukromí (oficiálně i neoficiálně). Existuje několik tzv. B&B, které jsou provozovány oficiálně.

Ve městě funguje Booking.com nebo AirBNB.com, ceny jsou oproti hotelům poměrně příznivé, většina ubytovatelů poskytne i možnost registrace.

Další možností je nalezení bytu (квартиры посуточно), předem lze najít inzeráty na internetu od cca 20 USD za 2-pokojový byt (2017). Jedna z možností rezervace ubytování v soukromí přes internet se nachází například zde: https://www.tashkent-apartment.com/ (cena 15 USD 1-lůžkový pokoj, 25 USD, lůžkový pokoj, 30 USD 3-lůžkový pokoj). Regitrace je v tomto případě možná.

Levnější hotely

Labzak, blízko centra, leží ve stejnojmenné čtvrti, ul Churšíd 1a, tel. + 998 (71) 142-8017

Chosilot, nedaleko jižního nádraží (Usmona Naira 95, tel. 253-31-96). 1-lůžkový pokoj 15 000 UZS, 2-lůžkový 20200 UZS, luks 2-lůžkový 25 000 UZS, ceny z roku 2010.REGISTRACE: Hotel Chosilot je jediný, kdo Vás může registrovat, pokud bydlíte jinde než v hotelu!!! K tomu však musíte zaplatit potřebný počet přenocování alespoň v 1-lůžkovém pokoji.

Inna Guest House (15 USD/1-lůžkový pokoj, 25 USD/2lůžkový pokoj, 30 USD/3lůžkový pokoj)

kontakty na mnoho dalších hotelů levnější kategorie najdete například na stránkách Komandirovka.ru (v ruštině)

Na hlavním nádraží (severním) funguje i komnata otdycha stojí cca 25 USD (bez snídaně). 

Velvyslanectví ČR

Navnihol Kočesi 16, Taškent 700 084, tel. 00 99 871 1206071, 1206074. Působnost i pro Tádžikistán. Dostupnost: metro Buyuk Ipek Juli/Gor‘kogo, výstup z posledního vagónu z centra, odtud jakýmkoliv autobusem/maršrutkou 2-3 stanice nahoru – směr „Vojennaja akademija“, vystoupíte zde, můžete se ptát po „nalogovaja inspekcija“ – jakmile se k ní dostanete, tak velvyslanectví je za rohem; orientační bod pro taxi „Mirzo ulugbekskij rajon/tuman“ – „Nalogovaja inspekcija“ (cena 20-25 000 UZS z centra)

UPOZORNĚNÍ!!! Velvyslanectví ČR v Taškentu žádá tímto všechny individuální cestovatele, aby se, pokud možno, nahlásili na velvyslanectví nejlépe pomocí ministerského systému  https://drozd.mzv.cz (včetně kontaktů do Čech, přibližnou trasu a dobu pobytu v zemi pro případ nenadálých problémů).

Čimganské hory

Z Taškentu lze vyjet v zimě na lyžování na Čimganské hory (Čimgan), v létě je tato oblast centrem trekkingové turistiky (Čimgan, Byrč-Mulla). Doprava je např. vlakem do Chodžikentu (první vlak okolo 8.00 z Taškentu), odtud taxíkem na Čimgan. Lze také dojet maršrutkou/autem do města Gazalkent, odjezd od stanice metra Buyuk Ipek Yuli/Gorkogo), odtud dále taxíkem.

Půjčování lyží a lyžování: půjčení lyží v horských střediscích (Čimgan) stojí okolo . Ve středisku Čimgan funguje jedna sjezdovka a jeden vlek.

 Samarkand

Doprava:

Vlak: Samarkand je křižovatkou všech vlaků v Uzbekistánu, spojení několikrát denně do Taškentu či Buchary, několikrát týdně do Fergánské kotliny, denně noční vlak do Chívy či Nukusu, vlakové nádraží je cca 20 minut tramvají od Sijob bozoru (3000 UZS).

Autobus: autobusové nádraží, autobus 343 od Siob bazaru. projíždějící autobusy do Buchary, Taškentu, Urgenče, Termezu staví na průjezdu "Ulughbek", nedaleko observatoře (autobus 343 od Sijob Bozoru).

Auta: do Taškentu je stanoviště na výjezdu na Taškent (stanoviště "Ulughbek"). Do Šahrisabzu (Kitobu) jezdí auta ze stanoviště Registan (100 000 UZS, 1,5-2 h, 2023), z nedalekého stanoviště odjíždějí i auta/maršrutky na tádžické hranice do Pendžikentu (30 000 UZS).

Ubytování: Ceny Po celém městě je celá řada hotelů, B&B a guest-housů, obvykle od 15 USD nahoru, které lze rezervovat přes Booking nebo AirBNB. My jsme bydleli několikrát v Imran Guest-House nebo v House 129, obojí je hned za náměstím Isloma Karimova, 3 minuty od Registanu, na začátku (stále ještě) poklidné mahally.

 Buchara

Doprava

Vlaky přijíždějí na nádraží Kagan asi 20 km od centra. “Maršrutky” č. 118 nebo 268 jezdí až ke starému městu – k Labi Hauzu, označeno „Eski shahr“. Taxi cca 20-25 tis. UZS za auto (2018). Vlaky do Taškentu ráno a večer, 1x denně osobní vlak do Karši. Směrem k Turkmenistánu jede pouze ranní vlak do Alatu směrem na turkmenské hranice (pokračování nočního vlaku Taškent-Buchara-Alat.

Autobusové nádraží je na sever od centra. Doprava “maršrutkou” č. 70 či z bazaru okolo Češme Ajjúb, projíždí také k letnímu sídlu emíra - Sitorai Mochi Chosa a k tzv. „povorotu”. Autobusy do Taškentu, Samarkandu a dalších míst alespoň 1x denně. Většina lidí však čeká na tzv.“povorotu” asi 1 km za autobusovým nádražím na projíždějící autobusy či na čekající auta.

K mauzoleu Bahauddína Nakšbandího – maršrutka č. 60 od třídy Bahauddína Nakšbandího u “starého nádraží”.

K mauzoleu Čor Bakr odjíždí “maršrutky” ze stanoviště u hlavního bazaru nedaleko Češme Ajjúb.

Letiště je asi 5 km od centra, “maršrutkou” č. 10. Letenky se prodávají v hotelu Buchoro nebo na letišti.

Ubytování

Po Buchaře existují soukromé B&B či hotely, které vyjdou na cca 15-20 USD (2023). Občas lze něco málo i usmlouvat. Bohužel se zde objevují naháněči, pokud využijete jejich služeb, potom nezapomeňte na klasickou poučku - v ceně hotelu bude i jejich provize.

Urgenč, Chiva a okolí

Doprava

Vlakové nádraží je asi 1 km od centra Urgenče (autobus č. 19 jezdí na bazar). Vlaky do Taškentu jezdí denně z Chivy či Šavatu. Pozor vlaky Kungrat-Nukus-Taškent jezdí dosud mimo Urgenč a je třeba dojet do Turtkulu. Připravuje se i spojení rychlovlakem Afrosijob do Chivy, které by mělo spojit Taškent a Chivu za cca 7 hodin.

Autobusové nádraží leží na hlavní ulici al-Chorezmí. Autobusy jezdí 1-2x denně do Taškentu (přes Samarkand a Bucharu, 200 000 UZS), autobusy do Nukusu (několikrát denně, ideálně  ráno v 7-10 h, 3,5 h) odjíždí z bazaru (asi 500 m doleva od kruhového objezdu za řekou), cca 1,5 km od autobusového nádraží. 

Společné taxíky jsou možné například do Nukusu (cca 100 000 UZS, odjezd z Nukuské stojanky nedaleko Olympijského stadiónu).

Mezi Urgenčem a Chivou vede trolejbusová linka částečně s českými trolejbusy. Jezdí každých 20-30 minut mezi 6.30-18.00 (poslední odjezd z konečných stanic a cesta trvá cca 1 h (3000 UZS, 2023); společné taxi, které je o polovinu rychlejší, stojí 6000 UZS (2023). Chiva je spojena s Taškentem i každodenním nočním vlakem, nádraží stojí v nové čtvrti nedaleko starého města.

Doprava z Turkmenistánu do Chívy je možná taxíkem - cca 10 USD po smlouvání (2015), pokud je ovšem hranice otevřená, což nebývá často.

Letiště leží asi 7 km od centra Urgenče. Taxi 5 USD. Autobus č. 3 tam jede v nepravidelných intervalech také.

Ubytování

V Chívě na starém městě je dnes prakticky každý solidně opravený dům guest housem. Lze zabukovat přes Booking.com podle libosti. Máme v Chivě vyzkoušených několik guest housů, zatím jsme se nezklamali, všude byla solidní snídaně, čisto a majitelé se snaží pomoci (například dopravou na nádraží/letiště v Urgenči, někdy bezplatně, někdy za rozumný peníz vlastním autem).

Přehledná mapka  Chivy.

Vstupy

Pro turisty byl zaveden jednotný turistický poplatek za vstupy do všech objektů. Stojí 150 000 UZS/den a bývá někdy vyžadován u hlavního vchodu u pokladen (stačí však říci, že se jdete pouze ubytovat a pustí Vás i tak. Ostatní brány do města jsou bez aktivovaných turniketů.

 

Urgenč

Mezi zajímavosti Urgenče patří především památníky, procházky okolo (zde ještě široké) řeky Amudarji. Doporučuji nedávno otevřený Park oddechu s muzeem uzbeckých památek v miniaturách, které lze zakončit zmrzlinou.

Pevnosti v okolí Urgenče

V okolí Urgenče lze doporučit návštěvu některých starověkých pevností. Za návštěvu stojí například Toprak Kala, Ajaz Kala, Elli Kala či Kyzyl Kala. Na většinu z nich se však dá sosta pouze taxíkem. Neljevnější je dojet do města Boston z Urgenče společným taxíkem do Biruni a odtud do Bostonu. V Bostonu si lze najmout taxi cca za 30-40 USD pro návštěvu tří pevností. Alternativně taxi zařízené z penziónů v Chívy nebo v Urgenči vyjde celodenní taxík cca na 50-60 USD (podle smlouvání a počtu lokalit k návštěvě). Pro detailní informace o Karakalpakstánu i o pevnostech se podívejte na turistický průvodce po této oblasti.

 

Karakalpakstán

Karakalpakstán je autonomní republikou v nejzápadnější části Uzbekistánu. Z místních pamětihodností jsou důležité především místní archeologické lokality (Toprak kala, Ajaz kala), k jejichž návštěvě je výhodnější mít základnu v Urgenči či v Chivě. Více informací o těchto místech například na stránce https://karakalpakstan.freenet.uz. Všechny lokality jsou však poměrně těžko dostupné - většinou je třeba jet minimálně v závěrečné fázi taxíkem (případné taxi na celý den z Chívy bude cca za 50 USD).

Nukus

Centrum Karakalpakstánu, do jehož přestavby Uzbekistán v poslední době investuje poměrně značné prostředky. Největší turistickou zajímavostí je Muzeum Savického, obrazová galerie ruských i uzbeckých či karakalpackých umělců 20. století, která je dnes v opravené budově na hlavním náměstí s vysokými stožáry s uzbeckou a karakalpackou vlajkou.

Doprava:

Uzbekistan Airways létá do Nukusu 1-2x denně (ranní a večerní rotace, cca 50-70 USD). Denně jezdí noční vlak do/z Taškentu přes Samarkand a Bucharu (výhodné noční spojení z/do Samarkandu (plackarta 190 000 UZS, kupejnyj 260 000 UZS) či Buchary (plackarta 165 000 UZS, kupejnyj 225 000 UZS). V roce 2024 začala létat společnost Silk Avia několikrát týdně na lince Nukus-Mojnaq (zpáteční jednodenní letenka vyjde na 220 000 UZS v nejlevnějším tarifu, pouze 5 kg příruční zavazadlo, letový řád umožňuje cca 5 hodin pobytu v Mojnaqu, dost na shlédnutí muzea a hřbitova lodí a oběda).

Autobusy: Nukus je hlavním centrem dopravy. Denně autobusy z Taškentu (jede mimo Urgenč) či Urgenče. Z Nukusu do Mojnaqu jezdí 2-3x denně cca v 9, 12 a 15 h (v obou směrech) místní linka. Pokud nepojede autobus do Mojnaku, měli byste být schopni najít autobus v úsecích Nukus-Kungrad a Kungrad-Mojnak. Autobusové nádraží v Nukusu je mimo centrum za vlakovým nádražím a většina autobusů do okolí odjíždí cca do 13 h (včetně autobusů do Urgenče)

Taxi: Z Nukusu do Mojnaqu a zpět i popojížděním v Mojnaqu a několika zajížďkami po cestě jsme měli cenu 1,2-1,5 mil. USD (květen 2024). Výhodou byla možnost zvládnout vše za 1 den a pokud je Vás více, potom ani cena není tak vysoká.

Sdílené taxi: Auta se shromažďují na růžných místech "stojankách". Pro turisty jsou významné především následující:

- Nukusu - Urgenč 100 000 UZS, v Nukusu stojánka nedaleko Savického muzea, v Urgenči od Olympijského stadionu či z bazaru.

- Nukus-Kungrad 50 000 UZS (naproti vlakovému nádraží v Nukusu), v Kungradu odjezd z bazaru.

- Kungrat - Mojnaqu 50 000 UZS, zde se však řidiči nabírají obtížně.

Ubytování: V Nukusu je několik hotelů 30-50 USD, ale našli jsme přes Booking.com nebo AirBNB i byt za levnější cenu (i s registrací). Z našich několika pobytů v bytech jsme měli vždy dobrý pocit. Solidní a relativně laciný (cca 50 USD za 2-lůžkový pokoj) je hotel Jipek Joly (Džibek džoly), který patří turistické agentuře zajišťující i cestu na Aral.

Restaurace: Nukus a okolí jsou proslavený chovem ryb, asi nejlepší podnik v tomto směru je Fish House nedaleko vlakového nádraží.

 

Okolí Nukusu:

Mizdakchána a Gjaur kala. Cca 15, respektive 18 km od Nukusu přes druhé velké město Chodžejli leží bývalé pohřebiště Mizdakchána a starověká pevnost Gjaur Kala. Doprava je nejlepší taxíkem z Nukusu či Chodžejli, lze si objednat i přes YandexGo a domluvit se s taxikářem na čekání i cestě zpět (cena v takovém případě může být cca 200-300 tis. UZS za taxík).

Mauzoleum Hákim Ata Sulejman Bakirgání. Hrobka jednoho z významných světců a žáků velkého šejcha AHmeda Hodži Jasawího ležící na sever od Kungratu po cestě na Aral. Pojedete-li do Mojnaku nebo zpět, požádejte řidiče o krátkou odbočku k tomuto místu (viz Mapy.cz).

 

Mojnak (Mo'ynaq)

Bývalý přístav na Aralském moři, dnes město, které se rozvíjí díky rozvoji těžby plynu na dně bývalého moře. Jinak se však jedná o místo sužované rozšiřováním slaných písků z bývalého dna Aralu. Připomínkou bývalé přístavní slávy jsou Hřbitov lodí, zrezivělé vraky, dnes pečlivě shromážděné na útesu nad bývalým břehem jezera (je zde malé muzeum a prodejna suvenýrů, od autobusového nádraží po jediné hlavní třídě asi 3 km a doleva). Více informací o Aralu například na stránkách Mezinárodní fondu pro záchranu Aralu (www.aral.uz). Jinak v Mojnaku není příliš co dělat.

Doprava: Většina turistů přijíždí do Mojnaku na jednodenní výlet z Nukusu (cena cca 1,2-1,5 mil. UZS za auto, 2023-24). Autobus/maršrutka do/z Nukusu a Kungradu jezdí 2-3x denně (určitě okolo 9 a 15 h, ve stejnou dobu zpět), jezdí i polední autobus z obou směrů.

Ubytování:

Mojnaq - několik jednoduchých hotelů. Zkuste se poptat u místních lidí, v obchodu, u řidičů, zda by Vás někdo nevzal do soukromí, dnes jsou na turisty již připraveni, počítejte cca s 15-20 USD na osobu, někdy včetně jídla. 

 

Aralské moře

Výlet ke zbytkům Aralského moře je fascinující, avšak nikoliv laciný zážitek. Většinou se musíte obrátit na cestovní kancelář, která nabízí různé trasy, včetně návštěvy Mizdakchány a Gjaur kaly (viz výše), Mojnaqu (hřbitov lodí, muzeum), přespáním u Aralského moře a přes náhorní plošinu Usť Jurt. Vždy je dobré se složit, ale počítejte vždy s cenou řádově stovek USD (ideální je 3-4 členná skupina). Cena se odvíjí od délky pobytu (počet ubytování), délky trasy (zajížďky okolo Aralu,

Doprava: Možná nejlevnější je dojet do Mojnaku a zde sehnat auto na jednodenní výjezd (ráno z Mojnaqu a večer zpět) na Aral. Počítejte, že takto auto vyjde na minimálně na 250-300 USD, pokud pojedete pouze k moři a zpět.

Vybrané cestovní kanceláře:

Ayim tour. Nakonec jsme tuto cestovní kancelář zvolili. Jsou velmi operativní, působí na místě (v Nukusu, kde vlastní i hotel Jipek Joly), řada dalších cestovek si objednává služby u nich. Také nejlevnější (Třídenní expedice pro 3 osoby nás vyšlka na 980 USD, což zahrnovalo pronájem džípu i s řidičem, ubytování v jurtách, jídlo a cestu podle domluveného programu, kterou lze po dohodě upravit).

Advantour, Novotours, Asia Adventures, Anur Tour a další.

 

 

Fergánská kotlina

Fergánská kotlina je stále trochu neprávem opomíjená oblast stranou od hlavních center Samarkandu, Buchara či Chíva. Nenabízí tak úchvatná stará města, nicméně památek a zajímavostí je zde celá řada. Můžete obdivovat výrobu hedvábí (Marg'ilon), keramiky (Rišton), nožů (Čust) a dalších řemesel, projít se po historickém centru Namanganu, prohlédnout si mešitu v Marg'ilonu či původně největší mešitu oblasti v Andižanu. Zajímavostí tohoto města je i Báburův park (Boghišamol) s řadou atrakcí a lanovkou. Vrcholným historickým centrem je však Kokand s chánským palácem, několika medresami s památkou na Kokandský chanát. Z modernějších zajímavostí lze doporučit muzeum Hamzy v Kokandu. Bohužel vzhledem k opatřením na kyrgyzsko-uzbecké hranici, které omezují dlouhodobě pohyb turistů mezi oběma zeměmi na pouhé dva (Oš/Dustik a Učkurgan), nelze navštívit kdysi dostupnou a malebnou uzbeckou exklávu Šahimardan (nemá smysl to zkoušet až do odvolání). V dolině je celá řada drobných a menších památek, které však nechám na vlastním objevení.

Doprava do/z oblasti:

Auto: Z Taškentu se obvykle jezdí ze stanoviště Kujluk (stejnojmenná stanice metra), do Kokandu stojí cesta cca 160 000 UZS, do Fergany/Margilanu cca 200 000 UZS a do Andižanu cca 250 000 UZS (2023).

Vlak: 2x denně (ráno a večer) vlak Taškent - Pap - Kokand (cca 4 h) - Marg'ilon (5 h) - Andižan (6 h), cena Taškent - Kokand cca 100-250 tis. UZS podle vlakové třídy, ve vozu je i bufetový vůz s jednoduchým občerstvením. Denně potom jezdí noční vlak do/z Samarkandu (172 000 UZS plackarta/235 000 UZS kupejnyj), Buchary (200/280 tis. UZS) a Chívy (265/380 000 UZS), několikrát týdně potom do Termezu. Pokud cestujete pouze do Taškentu, vyplatí se jet spíše ranním/večerním vlakem. Noční vlak je vhodnější ze Samarkandu nebo Buchary s příjezdem cca v 5.30 do Kokandu, 6.30 do Marg'ilonu či 7.30 do Andižanu. Zpět je nejvhodnější pro cestu do kotliny do Buchary (příjezd cca po 7 hodině ranní).

Letecky: několikrát týdně spojení do Taškentu ze všech hlavních letišť v údolí (Fergana, Namangan, Andižan), a to buď společností Silk Avia (většinou se létá s ATR-72) nebo s Uzbekistan Airways (Airbus 320), jehož lety jsou ještě více "noty na buben" a jsou navázané spíše na lety do/z Ruska z příslušných letišť. Přelet je poměrně krátký a cena se pohybuje (s malým odbaveným zavazadlem) v rozmezí 15-20 USD (do/z Namanganu) až 25-30 USD (do/z Fergany). Se SilkAvia se dá dostat celkem hladce na lince Buchara-Taškent-Fergana/Marg'ilon.

 

Andižan

Doprava:

Bus: nádraží cca 4 km od centra (taxi 10 000 UZS, “maršrutka” č. 33 nebo 22, 3000 UZS)

Vlak: nádraží asi 200 m od autobusového směrem do centra, naproti je náměstí s velkou sochou Bábura

Auto: v okolí autobusového nádraží, do Fergany/Margilanu 50 000 UZS, do Taškentu (stanoviště Kujluk) cca 250 000 UZS

Ubytování:

 Kokand

Autobusové nádraží asi 20 minut od chánova paláce (z autobusového nádraží doleva, na kruhovém objezdu doleva a za řekou doprava). Autobusy do Andižanu, Fergany/Marg'ilonu

Auta do Taškentu jezdí z autobusového nádraží - za cca 160 000 UZS/os., auto do Fergany/Margilanu vyjde na cca 160-200 000 UZS (celé auto).

 

Ubytování:

Kokand nabízí několik rodinných penziónů přes Booking.com.

Margilan/Fergana

Margilanu lze najít například závod na zpracování hedvábí Yodgorlik (nedaleko bazaru), lze přijít kdykoliv přes den. V pracovní den uvidíte i barvíře, tkadleny a jiné pracující, o víkendu jsou pouze exkurze (cena 30 000 UZS/os.), mají zde i obchod (pravé hedvábné šátky cca 15 USD, lze platit v sumech, dolarech či, ne vždy, kartou). V Marg'ilonu je pěkný i bazar, proslavený svými chleby (non, lepjoška) velkých rozměrů, které se většinou vozí jako suvenýr ke konzumaci do Taškentu.

Kumtepa - pokud jste fanoušci bazarů, potom si nenechte ujít nedělní bazar v Kumtepe na kraji Marg'ilonu (taxi z centra cca 15 000 UZS, v neděli množství maršrutek do Marg'ilonu a okolních městeček a vesnic.

Rišton je centrem výroby typické modré/tyrkysové keramiky, velmi krásné a také proslavné. Velmi příjemná je dílna Ališera Nazarova, kde se Vám dostane vlídného přijetí (pokud umíte rusky a přijedete ve vhodnou dobu tak zdarma). Pokud si chcete přivézt skutečně originální suvenýr z Uzbekistánu, potom můžeme doporučit Jedná se o ruční práci, takže ceny tomu odpovídají (za originální mísu na plov dáte min. 100 USD)

Doprava do Rištonu je taxi z Fergány/Margilonu/Kokandu (cca 100-120 tis. UZS), doporučujeme najít si rovnou zpáteční taxi. Z Kokandu či Fergany jezdí i maršrutky cca 1x za hodinu).

Doprava: mezi městy Fergana (Farg'ona) a Marg'ilon jezdí sdílené taxi (cca 8000 UZS), o něco levnější maršrutky, taxi cca 30 tis. UZS. Vlakové nádraží je na kraji Marg'ilonu směrem na Ferganu (mezi nádražím a bazarem jezdí několik maršrutek Damas, například č. 1, cena 3000 UZS).

Vlak do Taškentu jezdí 2x denně (160-260 000 UZS podle vlakové třídy)

Auta mezi Ferganou/Marg'ilonem a Taškentem (obvykle stanoviště Kujluk) odjíždějí ve Ferganě z autobusového nádraží (cena cca 200 000 UZS/os.)

Ubytování: například rodinný guest-house Uvajsí (trochu dále od centra, ale příjemný, cena cca 15-20 USD/os./noc), o něco levnější je například hostel Farovon, cca 500 m na východ od bazaru v Marg'ilonu.

Od roku 2021 provozuje nová letecká společnost Humo Air pravidelné lety mezi Fergánou a enklávou Soch (vždy v Po a Pá v 10.00 z Fergány a ve 12.00 ze Sochu, letenky v roce 2022 stály 150 000 UZS a bylo je možné koupit na letišti ve Fergáně. Cesta je atraktivní svou délkou (30 minut) a použitým letadlem (An-2 "Kukuruznik").

Šahimardan

POZOR!!! Cesta do Šahimardanu je pro občany třetích zemí zcela uzavřena (zkoušeli jsme projít v listopadu 2023)!!!

Jednou z významných rekreačních oblastí na jihu Uzbekistánu je i enkláva Šahimardan. Cesta do ní však vede přes kyrgyzské území (tj. dvojí překročení hranic na každé cestě) a v roce 2023 nebyl hraniční přechod otevřen pro cizince, což tuto cestu dělá zcela nemožnou.

Doprava: Auta a maršrutky (čásečně i autobusy) odjíždějí nejvíce z města Fergana (vnutrennij avtovokzal).

Ubytování: Po celém městě je množství penzionátů a ubytování v soukromí apod. Pokoj v soukromí se dá sehnat za 10-15 USD podle vybavenosti, hotely jsou o něco dražší.

Zajímavosti:

Jezero Kurbon Qol. Jezero uzavírající jedno z pobočných údolí řeky Ak-su, na které celá enkláva leží s velmi krásnými horskými scenériemi.

Doprava: Z centra jezdí maršrutky nebo taxi, pěšky je to asi 5 km a opět se překračuje uzbecko-kyrgyzská hranice. Na jezero vede lanovka (zpáteční jízdenka v somech i sumech), provoz od března do listopadu.

Mauzoleum Hazrat-i Ali a Hamzy. Podle místní legendy je Šahimardan (v překladu Pán lidí) místem posledního odpočinku Proroka Alího. Ve 20. letech 20. století zde působil jako osvětový pracovník a divadelník Hamza Hákimzáde Nijází. Byl jedním z iniciátorů hnutí za strhávání parandži (ženského závoje zcela zahalujícího obličej) u žen ve Fergánské kotlině, zakladatelem divadla, básníkem, kterého pro svou sekulární povahu a psaní uzbeckých básní současná uzbecká ideologie mohla zařadit do panteonu národních hrdinů Uzbekistánu. Jinak byl údajně zabit protivníky sovětské moci právě zde v Šahimardanu (v ruštině existuje film o Hamzovi Ognennyje dorogi, které tento proces ve svém posledním dílu velmi barvitě a podrobně ukazují. Mauzoleum a zajímavé muzeum Hamzova života je na kopci nad centrem města hned za nově vybudovanou hrobkou Hazrat-i Ali. Pozoruhodná je doprava k mauzoleu pomocí krytého eskalátoru (menší jízdné).

 Termez

Termez je málokdy navštěvován běžnými turisty. Řada lidí tudy "pouze projíždí do Tádžikistánu. Pokud se však chcete alespoň na 1_2 dny zdržet, můžete se podívat do Afghánistánu přes řeku Amudarju, navštívit významné poutní místo a prozkoumat místní archoelogické památky či výborné archeologické muzeum. Přehled některých památek:

Mauzoleum a poutní komplex at-Tirmízího. Hrobka velkého středověkého učence at-Termízího, Hlavní zajímavostí je memoriální komplex středověkého filosofa a básníka at-Tirmízího, který leží asi 5 km na severozápad od okraje města (taxi z autobusového nádraží tam a zpět, lze i maršrutkou č. 13). Komplex leží nedaleko břehů Amudarji a je oplocen pohraničním ostnatým drátem a neprůhlednou stěnou, ve kterém je cca 5-6 m široká "vyhlídková díra". Platí (alespoň teoreticky) zákaz fotografování. 

Fajaz-Tepa i Kara Tepa. Cca 3 km vzdušnou čarou (reálně je nutná objížďka. Nejlépe dochovaný buddhistický památník v Uzbekistánu s dochovanou stúpou (vstupné 30 000 UZS). Teoreticky lze vystoupit z maršrutky jedoucí z Termezu na Angor nebo Do'stlik na rozcestí Fayaz Tepa a dojít cca 1 km pěšky. Pahorek a buddhistický komplex Kara Tepa se nachází ještě další cca 1 km of Fajaz Tepa. Z vrcholku se otevírá asi nejlepší výhled na řeku Amudarju, na Prorokův ostrov s výhledem na údajnou hrobku proroka Ezechiela i na Afghánistán (vstupné se zatím nevybírá).

Buddhistická stúpa Zurmala. Nachází se cca 5 km od mauzolea Hákima at-Tirmízího prakticky uprostřed polí. Infrastruktura (příjezdová komunikace či parkoviště) se v roce 2024 teprve budovala, stejně jako se opravovala samotná stúpa. Teoreticky lze odbočit z hlavní cesty z Termezu, odtud přes mahallu cca 2 km.

Kampyrtepa. Bývalý přístav a přívoz na Amudarje, město Alexandra Makedonského. Dnes s částečně opravenými hradbami. 

Archeologické muzeum Termez. Jedno z nejlepších muzeí v Uzbekistánu, které ukazuje historii regionu, včetně archeologických památek (byť ty nejdůležitější jsou dnes vystavené v historickém muzeu v Taškentu.

Doprava do Termezu:

Do Termezu jezdí denně noční vlak z Taškentu (cca 200 000 UZS plackarta, 280 000 UZS kupejnyj, 2024)

Denně létá do Termezu Uzbekistan Airways nebo Silk Road Avia (cena 500-800 000 UZS, 2024). Letiště je asi 10 km od centra města (doprava taxíkem cca 30-40 000 UZS z centra).

Autobusy do/z Termezu odjíždějí nejméně 1x denně (obvykle ráno) do Karši (5-6 h), Samarkandu (9-10 h), večerní odjezdy do Taškentu (14-15 h, 120 000 UZS), nejméně 2-3x denně do Denau (blízko tádžické hranice, odtud taxi na hranice).

Auta se shromažďují rovněž okolo autobusového nádraží a čekají na naplnění. do vnitrozemí se nejčastěji dostanete do Karši (cca 3 h), případně do Šahrisabzu (cca 3,5 h), do ostatních měst je menší pravděpodobnost, že se seženou 4 lidé. Směrem do Tádžikistánu je opět nejvýhodnější Denau (cca 1,5-2 h).

Hranice do Afghánistánu jsou po létě roku 2021 pro cizince prakticky zavřené.

Ubytování:

V Termezu je několik hotelů, některé můžete zarezervovat přes AirBNB nebo Booking.com. 

Hotel Asson (2-lůžkový pokoj 50 USD). Centrálně položený hotel, v docházkové vzdálenosti od nádraží a prakticky hned vedle archeologického muzea. 

Comfortable Stay Hostel (postel ve společné místnosti cca 20 USD, snídaně za doplňkovou cenu). Trochu mimo centrum, nicméně s velmi domáckou a pohodlnou atmosférou. Majitel může zajistit celodenní taxi po okolních místech cca za 40 USD (výhodně pro menší skupinu).

Restaurace: okolo přístavu je několik dobrých rybích restaurací, asi nejvíce doporučovaná místními je Briz kafe, kde mají pouze ryby, případně o něco blíže centru Sazanchik s trochu pestřejší nabídkou (dobré ryby ovšem nechybějí ani zde).