Tádžikistán - cestování

 

Vstup do země    Registrace, dokumenty a peníze   Cestovní kanceláře     Doprava do země    Doprava v zemi

Dušanbe   Trekking ve Fanských horách   Trekking na Pamíru   Trekking v afghánském Wachánu

Následující informace jsou souhrnem mých poznatků z let 2002-2022 (vzhledem k tomu, že ne každý pobyt jedu do stejných míst po celém Tádžikistánu, aktualizuji především to, co jsem sám projel či co jsem vyzvěděl za svých pobytů. Rád sem zařadím další užitečné a aktualizované informace, případně opravím nepřesné věci, pokud mi je pošlete.

Registrace a další dokumenty

Na hranicích určitě trvejte na orazítkování cestovního dokladu!!!! Тení potřeba registrace pro pobyt na turistické vízum do 30 dnů – pro jistotu si můžete vytisknout příslušnou nótu Ministerstva zahraničních věcí Tádžikistánu -  https://www.tajikemb.kg/index.php?option=com_content&task=view&id=418&Itemid=94. Pokud však máte jakékoliv jiné vízum než turistické (private, business) nebo jste přijeli v rámci bezvízového režimu (od r. 2022), musíte se do 10 dnů registrovat.

OVIR v Dušanbe 

(na obou místech lze vyřídit registraci i povolení na GBAO).

Mirzo Tursunzode 5, centrální úřad OVIR (za Ajního divadlem opery a baletu, cca 200 m, na rohu první větší křižovatky, malá červeno-oranžová budova, obvykle se zde nachází skupinky lidí). Otevřeno Po-Pá 8-17 (2018). Amonat bank je cca 100 m od úřadu přes park.

Negmatulló Karabajeva 36/3 (jižní část města, 46. mikrorajon, maršrutky/autobusy směrem na Korvon bozor). Amonat Bank pro zaplacení poplatku je o něco dále na jih

 

DALŠÍ RAZÍTKA

GBAO povolení. Je vyžadováno, na rozdíl od minulosti jej lze získat poměrně jednoduše relativně na počkání v Dušanbe na OVIRu (viz výše), záleží na počtu lidí na tomto úřadu). Mimo Dušanbe je však povolení GBAO poměrně obtížné. Pokud chcete vstoupit do GBAO opačným směrem, potom je možné zkusit některou z cestovních kanceláří v Dušanbe, jež mohou (za poplatek) toto povolení vyřídit a zaslat.

Pokud musíte specifikovat oblasti, vypište na žádosti všechny oblasti GBAO (Darvaz, Vanč, Rušan, Šughnan, Roštkala, Iškašim, Murgab).

Sarezské jezero. Pokud chcete jet na Sarezské jezero, ze strany Bartangu potřebujete mít zvláštní povolení (na povolení do GBAO můžete mít napsáno "хайр аз Сарез", což znamená, máte povolení všude kromě Sarezského jezera). Vydává se na Úřadu pro mimořádné situace v Dušanbe (Государственная комиссия Совета Министров Республики Таджикистан по чрезвычайным ситуациям), Lohutí 26, nedaleko centrálního OVIRu). Podle oficiálních informací byste měli o povolení požádat měsíc dopředu oficiálním dopisem.

Podle stránky www.pamirs.org/visas lze toto povolení sehnat i v cestovní kanceláři v Chorogu (touring@pamir.org), nicméně další aktualizace není k dispozici.

Existuje i cestovní kancelář Sarez Travel (www.sarez.travel), která slibuje vyřízení povolení na Sarez. Na e-mail společnosti (info@sarez.travel) je třeba poslat kopii pasu, kopii pojištění (kryjící i záchranné akce v horách nad 3000 m), kopii tádžického víza (pokud je potřeba), kopii povolení na GBAO (s povolením případně mohou pomoci), předpokládanou trasu a dny pobytu v zóně Sarezského jezera). Není však prověřeno.

Praktická zkušenost ukazuje, že z jižní strany (od jezera Jašyl-kul) žádné kontroly nejsou, kontrola je vyžadována, pokud přicházíte z údolí Bartangu. Spoléhat se na to však nedá.

Povolení na jezero Zorkul. Toto povolení byste měli získat v Chorogu na místní pohraniční policii a KGB. Zkuste kontaktovat některou z výše uvedených cestovních kanceláří, která by Vám mohla povolení zajistit předem. Podle posledních informací by mělo být nejjednodušší získat povolení na Zorkul v turistické kanceláři a hostelu PECTA (https://visitpamirs.com/) za 2 USD (2018). Není prověřeno osobně, ale na jiných zkušenostech ano. Stejná kancelář provozuje i ubytování a zajištění dalších služeb na Pamíru.

 

 

Peníze

Měnovou jednotkou v Tádžikistánu je sómóní. Dochází často k drobným výkyvům, pro aktuální kurs se podívejte na universální měnový převaděč Universální měnový konverter.

Výměna je možná především v bankách, směnárny jsou na některých bazarech, nicméně jich zdaleka není tolik. Většina lidí používá nějaký druh bankovní karty pro výběry peněz. Problém je v tom, že mnohé banky (typicky Amonat Bank) nepřijímají české (či jiné zahraniční) bankovní karty. Ne vždy je také možné vybrat vyšší částku (nad 2000 sómóní, což může komplikovat cestu do odlehlejších oblastí. Je třeba vybírat několikrát.

Vzhledem k relativně liberální politice při výměně peněz (s ohledem na velké množství migrantů) neexistuje černý trh. Obecně platí, že před odjezdem do zapadlejších oblastí (Pamír, Fanské hory) je vhodné mít dostatek sómóní. Na východě Badachšánu je možné dohodnout se i na platbě v kyrgyzských somech, v Pendžikentu a v severním Tádžikistánu zase přijímají v uzbecké sumy v kursu zhruba odpovídajícímu běžným kurzům v bance.

Ve větších obchodech je možné platit kartou, nicméně na to není možné vždy spoléhat i tam, kde mají napsáno, že se kartou platit dá. Kupodivu i v mnohých lepších restauracích v Dušanbe lze platit pouze v hotovosti.

 

Cestovní kanceláře

Z cestovních kanceláří mám dobré zkušenosti s Tajikintourservis, adresa: Puškina 22 (druhý blok domů od hlavního vchodu do městského parku na ul. Rudaki, nedaleko je velvyslanectví Afghánistánu), e-mail: tis@mkf.tj, telefon: +992 372 21-71-84, 23-38-61, otevírací doba Po-So 9-18, vyřizují registraci, povolení na Badachšán (20 USD), v případě nutnosti mohou pomoci s vízovou podporou.

Murghab Ecoturism Association, + (992) (35) 542 17 66, meta@acted.org, Organizace povolení na GBAO a další povolení v rámci Badachšánu (Sarez, Zorkul), https://www.meta.tj

Mountain Societies Development Support Programme, +992 91 926 2965

 

Doprava do země

 

Letecky

(aktualizace duben 2022)

Letiště Dušanbe má nedávno opravený terminál, který leží poměrně blízko města (autobusy 1 a 8, několik maršrutek - 6, 18, 33). 

Evropa - Dušanbe
Turkish Airlines (2-3x týdně let přes Istanbul, při včasné rezervaci zpáteční letenky se cena vč. poplatků okolo 600-700 EUR, v závislosti na sezóně a tarifu.

Fly Dubai (2-3x týdně). Spojení přes Dubaj, letový řád však nenavazuje a je nutno čekat 10-15 hodin v Dubaji. Cena se pohybuje mezi 14-22 tis. Kč.

Přímé letecké spojení provozuje také Somon Air do Frankfurtu (1x týdně), cena zpáteční letenky cca 650 EUR (možná rezervace on-line).

 

Střední Asie – Dušanbe

Biškek – Dušanbe. V květnu 2022 nebyly plánovány žádné lety mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem.

Letový řád možno ověřit na webu letiště Dušanbe (https://www.airport.tj) či letiště Manas v Biškeku (www.airport.kg). V minulosti létaly mezi oběma zeměmi například Avia Traffic Company.

Almaty – Dušanbe. Se zrušením víz do Kazachstánu a covidových opatřeních a zvýšením leteckého spojení do Almaty se Kazachstán stává dobrou bránou do Tádžikistánu. Na lince létá Air Astana (3-4x týdně) a Somon Air (2x týdně). Cena obvykle 120-170 USD. Lze nakoupit online.

Taškent – Dušanbe. Pravidelné spojení Uzbekistan Airways (2x týdně), cena je obvykle od 85-95 USD (2022)

Autem z Kyrgyzstánu

(Oš-Dušanbe): Tato cesta po zemi zabere nejméně 2 dny. Existují 2 varianty cesty:

    I. Cesta Oš-Batken-Isfara-Chodžent-Dušanbe (vyzkoušeno v roce 2002 a v roce 2006)

Oš-Batken. Denně autobus z autobusového nádraží v 7.00 a 10.00 (8 h), mnohem rychlejší jsou však maršrutky Oš-Batken, Oš-Isfana), rozhodně doporučuji vyjet dříve (například v 7.00) kvůli možným problémům při průjezdu/objezdu uzbeckou enklávou Soch.

Alternativou je například let z Biškeku do Batkenu (linka TezJet), 2x týdně (Út, Čt v roce 2022) za 4180 KRS (cca 52 USD, cena z léta 2022) a za 1,5 h jste na malém letišti v zapadlé oblasti Kyrgyzstánu. Dvakrát týdně (St, Pá v roce 2022) se lze dostat i Isfany v nejzzazším jihozápadním cípu Kyrgyzstánu (opět linka TezJet)

Soch. Na cestě do Batkenu cesta projíždí uzbeckou enklávu Soch. Hranici lze projet s využitím bezvízového styku s Uzbekistánem, i když je nutno o tom někdy přesvědčit pohraničníka (není špatné mít u sebe vytistěnou kopii ustanovení vlády o bezvízovém styku (rusky a uzbecky).

Již by se tedy neměla opakovat situace, kdy autor této stránky byl zadržen uzbeckými pohraničníky a KGB do odjezdu dalšího autobusu

Batken. Malinké oblastní město, nejzapadlejší oblast Kyrgyzstánu, ve městě je několik menších hotelů (viz  např. Tripadvisor.ru), lze sehnat i ubytování v soukromí. Cesta ze Sochu do Batkenu je atraktivní pro své výhledy na masív Turkestánského hřbetu, byť nejvyšší vrcholy obvykle není vidět.

Batken-Isfara. Za běžných okolností jezdí celkem bez problémů několik autobusů nebo maršrutek denně - poslední asi v 17.00 (cca 1 hod. + čekání na hranicích). Zkušenosti z hraničního přechodu se značně liší od bezproblémového přejezdu po 4hodinové zadržení a žádost o úplatek (na tádžické straně tvrdě vyžadujte razítko do pasu). Alternativně lze jet taxíkem z Isfary na hranice a odtud dalším taxíkem do Batkenu, taxikářů na obou stranách hranice je však poskrovnu. Pokud přilétáte letem z Biškeku (v dopoledních hodinách), obvykle hned na letišti čeká několik taxikářů do Isfary, kteří většinou naplní auto s pasažéry.

POZOR! Vzhledem k současnému napětí v oblasti (lokální boje mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem a celkově napjatá situace v regionu) se nedoporučuje tímto způsobem jezdit. Pokud se již do oblasti vydáte, prověřte si bezpečnostní situaci a připravte se na to, že přeshraniční přeprava může být komplikovaná)

Isfara-Chodžent. za běžných okolností několikrát denně autobus nebo maršrutka, odpoledne však již nejezdí nic, pouze auta

Chodžent-Dušanbe. Auta z centrálního autobusového nádraží daleko za městem, nejlepší doprava po ránu taxíkem do 10-15 TJS. Cena za 8 h přejezd se pohybuje v rozmezí 250-300 TJS v roce 2022 (může kolísat podle cen benzínu a plynu). Autobusy z Isfary přijíždějí na východní nádraží, doprava mezi oběma částmi je možná taxíkem (ne více jak 20 TJS).

Batken – Isfana – Chodžent. Pokud chcete strávit delší dobu na kyrgyzském území, lze jet i vyprahlou oblastí do nejzápadnějšího cípu Kyrgyzstánu (město Isfana). Cestou projíždíte tádžickou enklávu Voruch, která je momentálně problematickou součástí kyrgyzsko-tádžických vztahů. Za běžných okolností odjíždějí několikrát denně maršrutky Batken – Isfana, odtud už spíše budete potřebovat auto na hranice, přejít hranice pěšky (je to most přes řeku) a odtud je třeba vzít další taxi do Chodžentu (je to kousek, cen může být 20-30 TJS).

 

    II. Oš-Murgab-Chorog-Dušanbe (cesta vyzkoušena v obráceném pořadí v roce 2003 ceny nebyly aktualizovány, je nutno vzít v úvahu bezpečnostní situaci na Pamíru a připravit se možnost jeho uzavření)

Tato cesta přes pamírskou dálnici je náročnější, překonává autonomní oblast Horský Badachšán (z kyrgyzské strany lze vstoupit i bez povolení, to je možné vyřídit dodatečně v Chorogu). Autobusy tudy prakticky nejezdí, výjimkou jsou občasné jízdy po trase Oš - Sary-Taš a Murgab – Chorog. Veškerou dopravu obstarávají maršrutky nebo gazíky (je nutno nabrat nebo zaplatit plnou maršrutku lidí, jinak se nepojede).

Oš-Murgab-Chorog. jezdí gazíky nebo maršrutky. celková cena cca 25-30 USD (doba jízdy záleží na mnoha okolnostech - obvykle cca 2-3 dny)

V Oši se několikrát za týden podaří sehnat dostatek lidí na maršrutku přímo do Murgabu. Ptejte se místních taxikářů. Variantou je odjet rovněž do Sary-Taše (cca 6 USD za maršrutku nebo gazík, kam jezdí doprava mnohem častěji, nejlépe vyrazit brzy ráno). Levnější variantou je téměř celodenní cesta autobusem (cca 3 USD).  

Ze Sary-Taše na hranici s Tádžikistánem a do Murgabu se rovněž několikrát týdně sebere maršrutka (cca 30 USD, 2010), případně lze zkusit stopovat kamióny na výjezdu z města směrem na hranici. Taxík mezi Sary Tašem a Murgabem tojí okolo 250 USD (lze ale usmlouvat na 150 USD). Zpět ze Sary-Taše do Oše lze rovněž najít auto nebo autobus, který odjížděl několikrát týdně ráno cca v 7.00 (2003). V Sary-Taši je údajně hlučný hotel, ale za lacinou cenu, ubytování v soukromí lze najít po několika dotazech.  

Z Murgabu do Chorogu lze dojet na nákladním autě, kterých touto trasou jezdí vcelku dost (je nutno ptát se nejlépe v Murgabu na bazaru, opět je vhodné být už od rána v pohotovosti). Totéž platí i pro cestu do Kyrgyzstánu. Občas lze najít auto nebo jinou dopravu do Karakolu, ale doprava odtud do Kyrgyzstánu se shání mnohem hůře. Mezi Murgabem a Chorogem jezdí občasné minibusy (cca 120 TJS, 2010), ptejte se na murgabském bazaru. V Murgabu je opět jednoduchý hotel, který v roce 2003 stál bezkonkurenčních 0,5 USD (1,75 TJS), ale cena odpovídala kvalitě.

V Chorogu se veškerá doprava točí okolo "autobusového nádraží" v centru města u hlavního bazaru. Zde je také dispetčer, u něhož se lze zapsat minibus do Murgabu. Na tomto místě se rovněž shromažďují auta směřující do Dušanbe.

Chorog-Dušanbe. auta cca 180-250 TJS (2010) - cesta cca 12-30 hodin, podle počasí, stavu auta a dalších okolnostech. Letecké spojení několikrát týdně (cena cca 80 USD, 2009). Teoreticky se z Chorogu dá dostat i do Afghánistánu, pokud máte platné vízum (hraniční most je otevřený přinejmenším několikrát týdně). Doprava na afghánské straně je však poměrně složitá a do Fajzábádu, nejbližšího většího afghánského města trvá cesta po velmi špatných cestách cca 2 dny.

Autem z Uzbekistánu

ZNOVUOTEVŘENÍ HRANIC MEZI SAMARKANDEM A PENDŽIKENTEM!!!! Od března 2018 byl znovu otevřen hraniční přechod Sarazm - Džarteppa mezi Uzbekistánem a Tádžikistánem nedaleko Samarkandu. A to i pro občany třetích zemí!!! Lze proto přejet ze Samarkenadu do Fanských hor. Ze stanoviště za náměstím Registan odjíždějí maršrutky na hranici (otevřeno od 8 h ráno), z hranice do Pendžikentu je nutno použít taxi (možno platit i v uzbeckých sumech, které jsou v této části Tádžikistánu přijímány). Z Pendžikentu je možné jet autem do Dušanbe (celá cesta zabere celkem cca 6-7 h, cena 150-200 TJS, 2022).

POZOR!!! Hranice mezi Uzbekistánem a Tádžikistánem/Kyrgyzstánem může být uzavřena, a to okolo uzbeckých svátků (den Nezávislosti 31.8., Nový rok a Nourúz 21.3.). Nejvíce problémové je však momentálně hranice s Kyrgyzstánem ve Fergánské dolině.

Taškent – Chodžent – Dušanbe. Autem nebo maršrutkou od bazaru Kujluk na jihu Taškentu směr Bekabad. Pojedete do vesnice Čanak cca 20 km před Bekabadem (poproste řidiče, ať Vám zastaví u hranice, která je přímo u cesty), přejít hranice (Ojbek-Fatehobod) pěšky, taxi do Chodžentu (cena za taxi 60-70 TJS po smlouvání, 2009, lze platit i v dolarech nebo uzbeckých sumech), odtud letecky (300 TJS, Somon Air, pouze 1x týdně) nebo autem (cca 250-300 TJS) do Dušanbe. V případě letecké přepravy lze vše zvládnout za necelý 1 den. Cesta vyzkoušena naposledy v srpnu 2009 opačným směrem.

POZOR! Hraniční přechod u města Bekabad je pro cizince uzavřen!!! Přecházet zde mohou pouze občané Uzbekistánu, respektive Tádžikistánu.

Termez – Dušanbe. Z autobusového nádraží v Termezu autem do Denau nebo Sarosiyo, odtud taxi přímo na hranice. Z Denau jezdí maršrutky do Sariosiyo a odtud Nexií nebo Ticem na hranice. Do Sariosiyo jezdí každé ráno z Termezu i příměstský vlak do Sariosiyo (4 h) a prjíždí zde i 1x týdně noční vlak Taškent-Dušanbe (v pondělí večer ze Sarosiyo/Denau do Taškentu a v úterý ráno příjezd z Taškentu), odtud opět autem na hranice. Do Dušanbe je cesta rychlejší auty/taxíky než zdlouhavým odbavením a pomalou jízdou do Dušanbe vlakem. Z tádžické strany hranice jezdí taxi do Tursunzóde na hlavní náměstí a odtud auty/maršrutkou do Dušanbe (cestou budete projíždět okolo největšího závodu v Tádžikistánu, hliníkárny TALKO). Alternativně lze projít okolo taxikářů do nejbližší vesnice a odtud jezdí pravidelné maršrutky/nexie do Tursunzóde nebo do Dušanbe za levnější cenu. Celkem cesta Termez-Dušanbe zabere cca 5-7 hodin, podle druhu dopravy a stání na hranicích. Cesta vyzkoušena naposledy v září 2010. Doprava do Termezu z Taškentu viz stránka k Uzbekistánu (vlak nebo letecky).

Pokud jedete vlakem, potom každý lichý den odjíždí rychlík Taškent - Denau (příjezd 12:35 druhý den), v sudé dny jezdí tento vlak do Termezu, doporučuji vystoupit již v Kumkurganu, hned před nádražní budovou je malý bazar, kde se shromažďují taxíky směr Termez nebo Denau/Sarosiyo. Ušetříte alespoň 1,5-2 h času a přesun v rámci Termezu.

Kokand – Chodžent – Dušanbe. Existuje i možnost překročit hranici z Chodžentu směrem do Fergánské kotliny, hranice je teoreticky otevřena pro cizince, bohužel tato trasa dosud nebyla vyzkoušena.

Doprava v zemi

Auta: 

Vzhledem k téměř absolutnímu nedostatku autobusového spojení je nutné jezdit nejčastěji auty. Jejich shromaždiště je většinou okolo autobusových nádraží (v menších městech) nebo na speciálních místech (v Dušanbe jsou asi 4 místa). Doporučuji cenu předem upřesnit.

Orientační ceny (závisí na klimatických podmínkách, cenách benzínu a smlouvání): Dušanbe-Chodžent 90-130 TJS (5-6 h, 2017), Dušanbe-Pendžikent cca 100 TJS (5 h, 2017), Dušanbe-Sarvoda (nástup na Fanské hory) cca 60-90 TJS (3-4 h, 2017, lze využít též auta na Pendžikent/Chodžent, avšak za plnou cenu),  Dušanbe-Hissor 5 TJS (1/2 h, 2006), Dušanbe-Chorog 250-300 TJS (cca 12-20 h, 2017), Dušanbe – Kuljob 50 TJS (cca 3 h, 2017), Chodžent-Isfara 20 TJS (2 hod, 2016, jezdí i autobus za poloviční cenu). Obvykle platí, že pokud chcete jet někam na delší vzdálenosti, největší šance jsou brzy ráno.

Maršrutky a autobusy:

Uplatní se nejvíce při cestě na jih země (Kuljób, Šaartuz, Dangara), v Dušanbe se odjíždí z hlavního autobusového nádraží (např. Dušanbinská maršrutka č. 19, maršrutka od CUMu, směr Sachovat).

Letecky: 

Krach Tajik Air (leden 2019). S ohledem na krach národního leteckého přepravce byly zrušeny všechny lety Tajik Air, včetně vnitrostátního spojení do Chodžentu a na oblíbené turistické lince Dušanbe-Chorog.

 

Vlak:

Ačkoliv v roce 2016 byla otevřená železnice mezi Dušanbe a jižním Tádžikistánem, jízdní řád je spíše pro vlakové fanoušky (2017).

603

601

 

602

604

St, Ne

St, Ne

 

Út, So

Út, So

15.32

15.32

Dušanbe

8.00

8.00

11.31

11.31

Kurghonteppa

12.00

12.00

 

8.00

Kuljob

15.40

 

8.50

 

Shaartuz

 

14.36

 

Jezdí ještě místní vlak Dušanbe (odj. 17.25) – Tursunzode (odj. 4.42), doba jízdy cca 2,5 hodiny.

Od roku 2022 jezdí vlak Dušanbe - Taškent. Odjezd zatím vždy v pondělí v 18.32 z Dušanbe a v úterý v 16.30 z Taškentu. Doba jízdy cca 20 hodin.

 

Dušanbe

Mapa Dušanbe: https://www.traveltajikistan.com/maps

Dušanbe je asi miliónová metropole s centrální hlavní třídou Rúdakí. Postrádá však historické památky, vzhledem k tomu, že bylo vybudováno až ve 30. letech jako umělé hlavní město Tádžické SSR. Navíc v poslední době zde probíhá masívní výstavba nových mrakodrapů, které z původně příjemného města dělá skleněné peklo imitující lesk a nádheru Dubaje. Většina důležitých budov a instituce se nacházejí podél této třídy, počínaje bývalým presidentským palácem (ten se dnes přestavuje na jiný unylý, ale monumentální mrakodrap). Vedle prezidentského paláce, směrem na sever je dobré orientační místo - luxusní čajchána Róhat, výrazně "orientální" dům, naproti je knihkupectví Dóniš) a bazarem na severu. Směrem na jih třída pokračuje k náměstí Ázádí s budovou parlamentu a velkolepým památníkem nezávislosti Tádžikistánu se sochou Ismoíla Sómóního (zlé jazyky v Dušanbe říkají, že se nápadně podobá prezidentovi Rahmónóvi) s mapou Sámánovského panství za památníkem. Za památníkem je nový Národní palác, otevřený v roce 2008, který slouží hlavně prezidentovi a po levé straně za památníkem byla otevřena rovněž monumentální budova národní knihovny. Nově otevřený park Rúdakího v jeho jubilejním roce 2008 je bohužel pouze torzem příjemného městského parku se vzrostlými stromy a různými dětskými atrakcemi (v minulosti to bylo poměrně živé místo, dnes je zde v létě vedro a pusto, místo ožívá v létě hlavně večer). Za parkem směrem k řece a rekreačnímu jezeru je rovněž nové Historické muzeum.

ZAJÍMAVOST: Okolo památníku Sómóního se v minulosti shromažďovali policisté, kteří se slušnějším nebo méně slušným způsobem domáhali úplatku na oběd či večeři pod falešnou záminkou, že se památník či protější parlament nesmí fotit. Nakonec se s nimi dalo dohodnout, i když vyhrožovali vyšetřování na policejních úřadech OVD (Oblastní administrace ministerstva vnitra, tedy oddělení milice).

Dále na jih třída Rúdakí pokračuje stromořadím, kde je po pravé straně (směrem od památníku) Akademie věd. Dále přijdete na náměstí s dominantou budovy Divadla Sadriddína Ajního (na ulici, která vybíhá po pravé straně divadla, je řada kanceláří prodávajících letenky). V okolí je několik solidních restaurací (kdysi zde byl i "Český pivní komplex", známá oáza pro české turisty, v roce 2005 zkrachoval, respektive byl vytunelován místním šéfem).

Celá dlouhá třída je zakončena náměstím Sadriddína Ajního, kterému vévodí jeho velká socha a budova muzea s expozicí o historii Tádžikistánu a kultem presidenta Rahmónóva. Dále dolů pokračuje třída směrem k vlakovému nádraží, směrem doleva směřuje třída směrem na letiště. Na náměstí Ajního je jeden z prvních obchodních komplexů Sadbarg. Na západ od náměstí Ajního (při pohledu čelem k muzeu doleva je asi po 100 metrech Novyj knižnyj mir, patrně nejlépe zásobovaný obchod s knihami, a to všetně antikvárního zboží.

V okolí Dušanbe rozhodně stojí za vidění bývalá pevnost Hissor.

Doprava:

Ceny autem závisí na ročním období, momentálních přepravních proudech (pátek z Dušanbe, neděle do Dušanbe, počátky/konce prázdnin, jarní migrace do Dušanbe apod.) a hlavně ceny benzínu.

Na sever (Pendžikent, Chodžent). auta směr Pendžikent se shromažďují na severu města (trolejbus č. 1, autobus č. 3). Asi 3 km na dále na sever (konečná trolejbusu č. 1 "Cemzavod") je stanoviště aut na Chodžent (250-300 TJS v roce 2022), Istaravšán (180-200 TJS) či Pendžikent (hranice s Uzbekistánem, 150-200 TJS). Auto do Sarvody (nástup na Fanské hory) jezdí ze stejného místa.

Na západ (Hissor). Auta se shromažďují na konečné autobusů a městských maršrutek v západní části města - jeďte od presidentského paláce nebo od Zeleného bazaru (bazar Barakat) autobusem č. 8 směrem dolů přes most stále rovně až na konečnou u výjezdu z města. Maršrutka jezdí do města Hissor, dále k pevnosti je nutno taxi. Autobusy do Hissoru a Tursunzóde jezdí autobusy také z hlavního autobusového nádraží (viz níže).

Na východ (Chorog). Odjezd z garáží nedaleko letiště, nejlepší doprava taxíkem nebo autobusem č. 8 z náměstí Ajního, vystupte kousek po odbočení doprava směrem k letišti, ptejte se na „Badachšanskaja avtobaza“. Cena Dušanbe – Chorog cca 400-450 TJS/os. (2022).

Na jih (Kuljob). Odjezd z autobusového nádraží (z centra maršrutka č. 19, 25). Odjíždějí odsud autobusy do Kuljóbu, Dangary (rodiště prezidenta Rahmónóva), Šaartuzu, Pjandže na samotném jihu země u hranic s Afghánistánem), Hissoru a Tursunzóde. Auta do Kuljobu cca 60-70 TJS (2022), maršrutka potom o něco levnější.

Přehledný článek o cenách v Tádžikistánu (článek je z března, v červnu podle mých šetření byly ceny zhruba stejné).

Na letiště: autobus č. 8. Letiště je cca 20 minut chůze od začátku třídy Rudakí (náměstí Sadriddína Ajního), taxi by nemělo stát z centra více jak 20 TJS, z okraje města 30 TJS (2022).

Taxíky: Za jednu cestu z centra do mikrorajonu byste neměli platit více jak 15-20 TJS (2022), z letiště/na letiště potom 25-30 TJS. Všechny taxi mají taxametry v mobilu a v zásadě nepodvádějí. Lze si také přivolat pomocí aplikace Yandex Taxi.

Maršrutky: Pokud budete bydlet na okraji města (což není vyloučeno), obvykle je nejefektivnějším způsobem dopravy malá dodávka – maršrutka.

Autobusy, Trolejbusy: Autobusová a trolejbusová síť je nadále řídká, pomalá a přelidněná, autobusy a trolejbusy však mají povoleno jezdit po hlavních třídách.. Výhodný je například autobus č. 8, který jede po Rúdakího třídě od prezidentského paláce až na letiště. Na sever po Rúdakího třídě potom jezdí trolejbus č. 3 (vlakové nádraží-severní část města – park . Z trolejbusů je centrální trolejbus č. 1, který projíždí celou Rúdakího třídu od vlakového nádraží  až k cementárenskému závodu (stanoviště aut na sever Tádžikistánu). Veřejná doprava stojí 3/2 TJS autobusy/trolejbusy (2022).

Ubytování:

Osobně jsem při hledání ubytování přešel na platformy AirBNB nebo Booking.com, kde je dostatek bytů k pronájmu za rozumné ceny. Mým oblíbeným se stal například byt v centru města  u divadla Ajního za cca 40 USD (dvoupokojový byt). Ale výběr je poměrně velký.

Hotely v Dušanbe jsou obvykle předražené a zaplatíte v nich přinejmenším 50 USD (Dušanbe nedaleko centrálního parku) či Todžikiston (náměstí u historického muzea). Odzkoušený je poměrně levný hotel Vachš na ul. Rudaki (přímo u Ajního divadla opery a baletu) za cca 30 USD za dvoulůžkový pokoj (2013). Na některých pokojích jsou ještě vidět nedokonale zamazané stopy po kulkách z občanské války (do prosince 1992 zde bylo sídlo jednoho z opozičních polních velitelů), jinak cena odpovídá kvalitě. 

Bomby do plynových vařičů v Dušanbe. V roce 2010 jsem našel malý obchod na Rúdaki 148, kde bylo možné sehnat plynové bomby. Bylo to vedle zemědělské univerzity, cca 3 km na sever od čajchány Rohat po pravé straně směrem z centra města, vedle byla směnárna Tajprombanku. Můžete jet trolejbusem č. 1 do zastávky Agrarnyj Universitet. Nebyl jsem si však jistý, zda jde o náhodu či o stálejší objednávku, rozhodně bych na to nespoléhal.

 

Trekking ve Fanských horách

V minulosti populární hory jsou volně přístupné. Pokud po vás někdo bude chtít povolení (licencija/razrešenije na poseščenije gor), tvrďte jako kolovrátek, že to není třeba. V roce 2013 však Ajninský region (respektive lesní správa) zavedl poplatek za vstup do lesní zóny (příčinu nehledejte) ve výši 15 TJS/den (lze zaplatit pouze 1 den) na obou stranách Fanských hor (nad táborem Vertikal') i u Iskanderkulu. Klasická cesta (maršrut) je vyznačena na přibližném schématu. Lze se od něj odklonit směrem na jih od průsmyku Čimtarga na Iskenderkul. Celý maršrut Artuč - Alauddín - Mutnoje ozero - Iskenderkul zabere cca 4-6 dní, cesta Artuč – Alauddín – Sarvoda s jednodenním výšlapem na Mutnoje ozero zabere cca 4 dny.

Doprava:

- z Dušanbe do městečka Sarvoda (cca 100-120 TJS za 1 osobu v autě, 2020), auta odjíždějí od "Cementnogo zavoda" - stejně jako směrem do Chodžentu). Z centra města budete pokračovat dál po směru jízdy. Na severním okraji města je most, za nímž je odbočka doleva nahoru. Na Alaudínská jezera je to odtud cca 1 den pochodu.

- z Pendžikentu do alplagera Artuč (nástup do hor) - pronájem auta cca 300 TJS (2020). Odtud již pěšky přes sedlo (cca 1,5 dne na Alauddínská jezera).

 

Trekking na Pamíru 

 

Jeden z klasických trekkingů v centrálním Pamíru lze nalézt na našem schématu. Některé cesty jsou popsané na https://www.mountain.ru (sekce Pamír)

Dokumenty: K přístupu do oblasti Horského Badachšánu (GBAO) ve směru od Dušanbe je v každém případě nutná propustka do této oblasti ("propusk"). Jet bez tohoto potvrzení by s největší pravděpodobností znamenalo být vrácen z prvního postu, kterých je po cestě z Dušanbe do Chorogu několik. A pokaždé místní pohraničníky a policisty právě tento papírek velmi zajímá.

Cestovní kanceláře se snaží vnutit turistům další povolení (například do pohraniční zóny v Kyrgyzstánu, trekking permit/licencija na poseščenije gor). Ani jedno z těchto povolení není nutné, všechny byly oficiálně zrušeny nejpozději v letech 2008-2009. Povolení na Sarezské jezero – viz výše.

Chorog

Příjemné městečko na afghánských hranicích (fungující přechod, pokud máte platná víza, v Chorogu funguje konzulát Afghánistánu, víza je však lepší získat předem) a východisko pro cesty na Pamírský trakt. Veškeré zajímavosti se dají najít okolo hlavní třídy (ul. Lenina). Především je to bazar a autobusová/automobilová stanice (sem přijíždějí/odjíždějí auta z/do Dušanbe). Dále na východ je budova samosprávy autonomie (před ní je socha Lenina), místní muzeum, budova Středoasijské univerzity v Badachšánu (vybudované s pomocí fondů Sorose) a asi 2 km na východ od bazaru je zajímavá botanická zahrada se sbírkami flóry z celého Pamíru.

Asi 12 km na sever od Chorogu (směrem na Dušanbe) je zajímavé poutní místo Porš Nev.

Doprava: Ze stanice se nabírají cestující automobilů směr Dušanbe i Karakol, případně mnohem řidčeji do dalších míst Badachšánu (Iškašim). V každém případě si lze objednat auto prakticky kamkoliv (za odvoz Chorog-Baččor - nástupiště k Sarezskému jezeru a Jašilkulu - jsme v roce 2003 měli zajištěné přes známého za 60 TJS, byla to tehdy nejlevnější  cena). Autobusy do Murgabu odjíždějí řídce, poptejte se u dispečera na autobusové stanici, obvykle byste se měli zapisovat do seznamu zájemců, kteří jsou později obvoláni, když se kapacita autobusu naplní. Cest do Karakolu takto trvá cca 6-10 h.

Letiště je v severní části města (uvidíte jej při příjezdu od Dušanbe, cca 2 km od centra). Pravidelněji jezdí doprava (maršrutky) mezi Chorogem a Porš Nev. Od ledna 2019 však byly lety mezi Dušanbe a Chorogem přerušeny v důsledku krachu společnosti Tajik Air.    

Ubytování: Lze se poptat v okolí stanice, místních řidičů, případně u mezinárodních organizací. Jinak v Chorogu funguje několik hotelů. jejich seznam naleznete například na těchto adresách:

Pamir Lodge (https://www.pamirlodge.com) - levnou adresou je například Pamir Lodge, kde se můžete ubytovat již za 6 USD v pokoji nebo ve vlastním stanu za 3 USD. K dispozici je i možnost dokoupení jídla (domácí kuchyně)

The Pamir Eco-Cultural Tourism Association (https://visitpamirs.com/). Nabízí seznam vybraných ubytovacích kapacit (důležité především mimo Chorog v pamírských vesničkách), kontakty na osoby, které zajišťují služby po celém Pamíru.

Khorog.com (https://www.khorog.com) - velde obecných informací jsou zde kontakty na hlavní hotely v Chorogu, včetně orientačních cen.

Mobilní spojení: funguje v Chorogu (všichni tádžičtí operátoři) a v Iškašimu (pouze Beeline.tj).

Informace o možnostech trekkingu a pohybu ve Wachánu (2018)

 

Murgab

Jedno z nejzapadlejších měst celé Střední Asie. V minulosti žilo ruskou pohraniční posádkou, dnes někteří jeho obyvatelé se snaží v okolí hledat drahé kameny (někteří dokonce úspěšně).

Doprava: Dostat se kamkoliv z Murgabu dá dosti práce a hlavně vyptávání se. Auta i zájemci ve směru na Oš se shromažďují v okolí bazaru. Je možné najít si taxi, které by vás svezlo do Kyrgyzstánu (počítejte tak okolo 40-50 USD za cestu do Oše, není ale prověřené). Obvykle odjíždějí i nákladní auta nebo maršrutky (cca 40 TJS za náklaďák, cca 60 TJS za maršrutku, ceny 2003). Některé maršrutky mohou stavět nebo jet pouze do Sary-Taše, což je první kyrgyzské město za hranicemi. Na obou výjezdech z města lze i stopovat, auta vezmou za přibližně podobné částky, v některých případech se lze svést i zdarma.

Ubytování: v Murgabu existuje několik soukromníků, kteří nabízejí ubytování, jejich seznam například na The Pamir Eco-Cultural Tourism Association.

 

Trekking v afghánském Wachánu

Wachánský koridor patří mezi nejpozoruhodnější a také nejzapadlejší místa Střední Asie, a to jak z hlediska přírodního, politicko-geografického, historického či etnografického. Lze se zde vydat na trekkingy do hor, poznávání místních obyvatel - Wachánců a Kyrgyzů.

AKTUALIZACE 2022!! V současnosti je návštěva Afghánistánu komplikovaná, víza nejsou vydávána (hovoří se pouze o tom, že víza pro Badachšán je schopný vydat afghánský konzulát v Chorogu, nicméně i tato víza nemuejí být zárukou vstupu i pobytu v Afghánistánu).

Spojení do Afghánistánu.

Hraniční přechod v Chorogu a Iškašimu je otevřen pro cizince s platným vízem (otevřeno kromě neděle 9-12, 14-16). Nejjednodušší je vstup z Iškašimu (3-4 hodiny autem z Chorogu, cca 50 TJS, 2018). Hranice je cca 3 km od města uprostřed pouštní krajiny (taxík nestojí mnoho a lze jej doporučit). Na druhé straně je možno objednat odvoz do nejbližšího guest housu či města.

 

Bezpečnostní situace

V letní sezóně 2018 byl Wachánský koridor stále bezpečný pro turistiku, nicméně situace na místě může být velmi proměnlivá. Pro aktuální informace je nutno oslovit lidi přímo na místě - například Mountain Unity International (info@mountainunity.org)

Dopravu, průvodce mohou poskytnout například následující místa:

Marco Polo Guest House              Sultan Ishkashim (25 USD, vč. večeře a snídaně)

 

Víza do Afghánistánu: 
Vízum lze dostat i na afghánském konzulátu v Chorogu (150 USD v roce 2018). Jinak Mountain Unity může připravit i zvací dopis a pomoci s vyřízení povolení pro vstup do Wachánu (Wakhan Permit). Ten lze zařídit i v Iškašimu na policejní stanici, případně přes některého z prostředníků.

(POZOR!!! Pokud chcete po návratu zpět do Tádžikistánu, je nutné mít tádžické vízum pro dva vstupy, na hranicích, ani v Badachšánu tádžická víza nelze získat).

 

Další informace:

Caravanistan (https://caravanistan.com/afghanistan/wakhan-corridor)

Big Little Pamir Travel - Wakhan Adventure (https://www.wakhan-adventure.com). Cestovní kancelář, průvodci, ubytování

Travel to Wakhan - practical guide (https://www.orphanednation.com/afghan-visa-in-khorog/)


Mapy:
https://mapstor.com/map-sets/country-maps/afghanistan.html#maps-050k-preview - tady by se daly koupit série map celého Afghánistánu za 59 USD. Jsou tam i 1:50000. Jinak tentýž set je zadarmo na mnou už avizované stránce https://maps.poehali.org.

https://www.topmap.narod.ru/ - kompletní sbírka map na celý SSSR v různých velikostech, části Wachánského koridoru jsou v měřítku 1:100 000.

https://kunar.artofwar.ru/maps/200k/html/index.html - kompletní Afghánistán na mapách 1:200 000.


Kontakty v Afghánistánu
Mountain Unity International (info@mountainunity.org) - mj. se zabývají i výchovou průvodců ve Wachánu, každopádně mají dobré info o situaci, mohou pomoci s permitem do Wachánu (ten lze zařídit i v Iškašimu za podobné pemíze, tj. cca 50 USD).

Další informace:
https://www.juldu.com/Pamir/index_pamir.html - poměrně kvalitní přehledy (byť nikoliv horolezecké) a hlavně odkazy na staré sovětské mapy, které částečně pokrývají Wachán).
https://www.akdn.org/publications/2010_akf_wakhan.pdf  - přehledná propagační brožura Wachánu
https://www.lonelyplanet.com/thorntree/thread.jspa?threadID=1969816 - docela pěkný trip report z roku 2010 se spoustou praktických informací, byť zajímavých pouze pro trekaře, nikoliv pro horolezce.

 

České stránky s aktuálními praktickými informacemi

Mountains in USSR territory - (https://www.tichavsky.net/) výborný průvodce po horách bývalého SSSR (vč. Tádžikistánu z roku 2000) z pera českého cestovatele. (Odkazy na získávání víz, map, pohybu v zemi aj.). (AJ)

https://www.gorole.cz - stránka o horách po celém světě, vč. Fanských hor a Pamíru

https://www.velehory.cz/pamir-1 - cestopisy po horách i praktické informace.

https://www.treking.cz/treky/asie.htm - popis nejrůznějších trekkingových tras na Pamíru i ve Fanských horách.

https://www.travel.conteq.cz – popis trekkingů na Pamíru a ve Fanských horách